Borsa Yorumları

Spot Altın 6 Ayın Zirvesinde, Gram Altın Rekor Tazeledi

November 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Spot Altın 6 Ayın Zirvesinde, Gram Altın Rekor Tazeledi

Altın, fiyatları, zayıflayan dolar ve Fed’in faiz artırım döngüsünü tamamladığına dair beklentilerin desteğiyle son altı ayın zirvesine tırmandı. Türkiye’de ise gram altın tarihi zirvesini gördü. 

Spot altın TSİ 12.10’da 2.015 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,56% artışla 2.014 dolardan işlem gördü. 

Altının ons başına yükselişinden destek bulan gram altının satış fiyatı TSİ 11.54’te 0,79% artışla 1,906 liraya yükselerek yeni rekor seviyesine ulaşırken, alış fiyatı da 1.889 lira oldu. 

Spot Altın 6 Ayın Zirvesinde, Gram Altın Rekor Tazeledi

Capital. com’da piyasa analisti Kyle Rodda, “Şu anda altını hareketlendiren şey, son yumuşak veriler nedeniyle düşen dolar oldu. Bu hafta ABD’den hem büyüme hem de enflasyon cephesinde gelecek ekonomik rakamlar, altının 2.000 doların üzerinde kalıp kalmayacağını belirleyecek.yorumunu yapıyor.

Piyasanın odağı bu hafta çarşamba günü açıklanacak olan revize edilmiş ABD üçüncü çeyrek GSYH rakamları ve perşembe günü açıklanacak olan Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi ABD kişisel tüketim harcamaları verisinde olacak.

Spot Altın 6 Ayın Zirvesinde, Gram Altın Rekor Tazeledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC