Borsa Yorumları

S&P 500’ü Geride Bırakan Yatırımcıların Ortak Favorileri – Goldman Sachs

S&P 500’ü Geride Bırakan Yatırımcıların Ortak Favorileri – Goldman Sachs
Google News Icon Takip Et

Goldman Sachs’ın baş hisse stratejisti, portföylerini “Muhteşem Yedili”nin ötesinde genişletmeye çalışan yatırımcıların, iki büyük hisse grubu arasındaki bazı “ortak favori” yatırımlara bakarak başlayabileceğine inanıyor. 

Her ne kadar bu seçkin gruptaki yedi hisse yapay zekadan destek alarak güçlü performanslar sergilese de yapay zekânın bir balon olduğu yönündeki uyarılar da sık sık dile getiriliyor. 

Wall Street, piyasanın geneline büyük kazançlar sağlayan piyasa değeri yüksek teknoloji hisselerinin ötesinde fırsatlar arıyor ve ana göstergelerin kendi rallilerinden geri çekilmeye başlayabileceğinden endişe ediyor.

CNBC Piyasa Stratejistleri Anketi’ne göre Goldman Sachs, S&P 500’ün yıl sonuna kadar 5.200’e yükseleceğini öngörüyor. Bu, endeksin bugün bulunduğu noktadan çok uzak değil; S&P 500 bu yıl şimdiden 6%’dan fazla yükseldi ve henüz 2024’te iki ayı geride bırakmamıza rağmen tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Goldman Sachs’ın baş ABD hisse stratejisti David Kostin’e göre S&P 500’de ralliye yol açan teknoloji devleri yerine, “ortak favorilerde” daha iyi fırsatlar olabilir. Bu hisseler hem yatırım fonları hem de hedge fonlar tarafından seviliyor.

Stratejist, hedge fonların Muhteşem Yedili isimlerine ağırlık verme olasılığının daha yüksek olduğunu, yatırım fonlarının ise bu isimlere olan maruziyetlerini zayıflatma eğiliminde olduğunu belirtiyor. 

Kostin “Bir portföy yöneticisi olarak sahip olmanız gerekenler ortak favorilerdir çünkü istatistiksel olarak, bir yıl içinde yaklaşık yüzde üç puan daha iyi performans gösterme eğilimindedirler.” diyor. 

Stratejist, bankanın Hedge Fund Very Important Position ve Mutual Fund Overweight Positions sepetleri arasındaki ortak bileşenleri inceledikten sonra bazı “ortak favori” isimler belirledi.

Goldman’a göre bu isimler 2024’te bugüne kadar yaklaşık 6% getiri sağladı. 2013’ten bu yana geçen aylarda da S&P 500’den 63% gibi büyük bir oranda daha iyi performans gösterdiler.

  • Visa (V)
  • Workday (WDAY)
  • Mastercard (MA)
  • KKR (KKR)
  • Danaher (DHR)

Listede yer alan alternatif varlık yöneticisi KKR, bu hafta TD Cowen tarafından en iyi seçim olarak adlandırıldı. Analistler, bu yıl şimdiye kadar 10%’un üzerinde değer kazanan şirketin yeni gelişen kredi sermaye piyasaları platformlarındaki “büyüme alanından” yararlanacağına inanıyor.

Workday de bir başka “ortak favori” olarak öne çıkıyor. Kurumsal yönetim şirketi, kısa bir süre önce hissesinde “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” derecelendirmesine sahip Morgan Stanley tarafından “unutulmuş bir isim” olarak adlandırıldı. Workday hisseleri bu yıl 8%’in üzerinde yükseldi. 

Kostin, “Bu ortak favorilerden bazıları daha az değerlidir ve bu belki de daha fazla riske göre ayarlanmış bir getiri fırsatı seti anlamına gelebilir.” diye ekliyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC