Borsa Yorumları

S&P 500’de 2023 Hedefi!

December 8, 2022 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500’de 2023 Hedefi!

Ned Davis Research kuruluşundan yapılan açıklamaya göre S&P 500, 2023 yılını şu anki seviyesinden daha yukarıda tamamlayacak. 

Kurumdan yapılan yorumlarda, hisse senetlerinin karşı karşıya olduğu, endeksin üzerinde baskı oluşturan güçlüklerin önümüzdeki yıl sonu itibarıyla hafiflemesi gerektiği belirtildi. Bunun sonucu, S&P 500’ün 2023 yılını 350 puan artışla, ya da salı günkü kapanış seviyesine göre 9,1% yükselişle 4.300 puan seviyesinde tamamlaması olur. 

Kurumun baş ABD stratejisti Ed Clissold ise kaleme aldığı bir müşteri bilgilendirme yazısında, “2023 arefesinde, makro ters rüzgarlar hala güçlü. Önümüzdeki yıl sonu itibarıyla temel farklılık, birçok döngünün risk varlıkları için tekrar elverişli hale gelecek şekle dönmüş olması olacak” ifadelerini kullandı.

4.300 puan civarındaki öngörü, resesyonun olduğu ve olmadığı iki senaryonun ortalama sonuçlarına göre oluşturuldu. Gerçekleşecek bir ralli, 2022’nin başından bu yana tekrar yatırıma dönüşen temettüler hariç 18% değer kaybeden endeks için, kayıplarla dolu bir yıla doğru giden rotayı keskin bir biçimde değiştirebilir. 

Clissold, endeksin (ve geniş ölçekli ekonominin) 2023 yılını bu seviyede tamamlamak üzere izleyebileceği birkaç muhtemel yol olduğunu söyledi. 

Stratejist, ekonominin bir resesyona girmesi halinde, “keskin bir toparlanma” gidişatına başlamadan önce S&P 500’ün yılın ilk yarısında düşüş yaşayacağını ifade etti. Ekonomideki zayıflama FED’in ilk çeyrekten itibaren faiz artırımlarını durdurmasına neden olabilir. Ancak aynı zamanda, gerçekleşecek bir resesyon bileşik gelirlerde daha sert düşüşlere yol açabilir. 

Clissold, bir resesyonun gerçekleşmesi halinde, ekonomik kriz önlenebildiği sürece bunun yakın geçmişteki resesyonlara kıyasla daha kısa sürebileceğini söyledi. 

Fakat ekonominin bir resesyona girmeme ihtimali de söz konusu ve bu durum yılın ilk yarısında daha az dalgalanma olabileceği anlamına gelir. Stratejist, bu durumda en düşük seviyenin muhtemelen 2022’deki düşük seviyeyle aynı olacağını ve yılın ilk yarısında borsa yükselişlerinin daha iyi geleceğini vurguladı. Yıllık hisse başına gelir rakamları da bundan bir nebze fayda sağlayabilir. 

Faiz oranlarındaki artışa mart ayında bir mola mı verileceği veya tamamen mi durdurulacağı konusunda emin olmayan Clissold, 2023 yılını sağdan mı yoksa soldan mı gideceğimize karar vermemiz gereken bir “yol ayrımı” olarak niteledi ve “Yıl boyunca önümüzdeki yol puslu” dedi.

S&P 500’de 2023 Hedefi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC