Borsa Yorumları

S&P 500’den 15% Yükseliş Bekleniyor!

S&P 500’den 15% Yükseliş Bekleniyor!
Google News Icon Takip Et

Stifel, önümüzdeki altı ay içinde enflasyonun harareti düştükçe ve FED’in uyguladığı agresif sıkı politikasında geri adım atıldıkça S&P 500’ün yaklaşık 15% oranında toparlanmasını bekliyor.

Strateji uzmanı Barry Bannister; pazar günü müşterilerine gönderdiği bilgilendirme yazısında, enflasyonun gevşemesi ve merkez bankasının şahin tutumundan geri adım atması beklentisini göz önünde bulundurarak, endeksin Nisan 2023 itibarıyla 4.300 puanı görmesi gerektiğini ifade etti.

Bannister, “Boğa piyasasında mücadelenin FED ile mücadele anlamına geldiğini ve S&P 500’ün 60 yıllık kümülatif getirisinin nisan-ekim arasındaki 6 aylık dönemde neredeyse sıfırlandığını, bununla birlikte önümüzdeki kasım-nisan arası 6 aylık dönemde neredeyse tamamını geri kazanacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bannister’in yaptığı kurgu, 2023’ün ilk yarısında resesyon olmamasına ve FED’in 10 yıl vadeli Enflasyon Korumalı Hazine Bonosu getirisini yükseltmekten vazgeçmesine bağlı. Ayrıca S&P, emtia endeksinde sektör üstü performans göstermeli. 

Bannister, “Biz, ‘klasik’ Amerikan resesyonunun başlamış olduğunu düşünmüyoruz, fakat hal böyleyken S&P 500 halihazırda İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki resesyon ortalaması ile aynı seviyeye düşmüş durumda.” dedi.

Bannister’in açıklaması cuma günü, S&P’nin ve majör ortalamaların ocak ayından bu yana en iyi haftalarını görmesinin ardından geldi. Yıl sonu yaklaşırken strateji uzmanları, tahminleri üzerinde bazı ince ayarlar yapıyor. BMO Capital Markets baş yatırım stratejisti Brian Belski, S&P yıl sonu fiyat hedefi ile ilgili tahminini 4.300 olarak düzelterek enflasyon etkisini dikkate almadığını vurguladı. Citigroup da dahil olmak üzere diğer bankalar son haftalarda beklentilerini aşağıya çekmişlerdi.

2023’ün ötesindeki riskleri tam olarak gören Bannister, önümüzdeki on yıl boyunca hakim olacak “uzun soluklu ayı piyasasının” yaklaşmakta olduğunu belirtiyor. Durgunluk ve döngüsel hisselerin toparlanması sürecinde bu ortamın aktif bir yönetim stratejisini ve defansif hisseleri desteklediğini de sözlerine ekledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC