Bültenler

S&P 500 Rekor Seviyesine Yükseldi

January 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500 Rekor Seviyesine Yükseldi

Borsalar, çalkantılı bir haftanın ardından cuma gününü kazançlarla tamamladı. S&P 500, 4.839 seviyesinde kapanarak rekor tazeledi.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,7%, S&P 500 1,2% ve Dow Jones 1,1% yükseldi. 

✍️ Analist Yorumu 

Teknoloji sektörü geçtiğimiz haftanın en iyi performansını sergileyen sektörü oldu ve 2024’te şimdiye kadar yaklaşık 5% değer kazandı.

Salı günü çip tasarımında kullanılan yazılım üreticisi Synopsys’in (SNPS) mühendislik yazılımı şirketi Ansys’i (ANSS) yaklaşık 35 dolar değerinde bir anlaşmayla satın alacağını açıklamasının ardından birleşme ve satın alma faaliyetleri yeniden ivme kazandı. 

Öte yandan perşembe gününe ise çip şirketleri damga vurdu. Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi ve Apple (AAPL) ile Nvidia’nın (NVDA) önemli bir tedarikçisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), analyst beklentilerini aşan bir bilanço açıkladı. TSMC’nin güçlü sonuçları, çip sektörüne olumlu yansıdı.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. S&P 500 rekor tazelemesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) ve yarı iletken hisselerindeki güçlü performans 

3. ABD Hazine tahvili getirilerinin gerilemesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Teknoloji, Finans, Emlak, Sanayi

Zayıf: Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Piyasalar, zorlu bir başlangıç yaptıkları 2024’te yeniden yeşile döndü Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Rekorlara Doymuyor

S&P 500 cuma günü rekor seviyede kapanırken, artık Wall Street bu güneşli günlerin devam edip edemeyeceğini öğrenecek. Fed şu ana kadar ABD ekonomisini resesyona sokmadan enflasyonu durdurmayı başardı. Yatırımcıların merkez bankasının bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair şüpheleri olsa bile hisseler alevlendirdi. Ancak hisselerin yeni rekorlar kırmak için bazı koşulları karşılaması gerekebilir: daha yavaş fiyat artışları ve sağlam ama gürlemeyen bir ekonomi. Bu hafta yatırımcıların gözü dördüncü çeyrek GSYH rakamı ve kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinde olacak. 

🏃 2. Bilançolar Hız Kazanıyor

S&P 500 Rekor Seviyesine Yükseldi

Bu hafta oldukça hız kazanacak olan bilanço sezonu, şirket hisselerinin yanı sıra borsaların performansını da etkileyecek. Bugün United Airlines (UAL) havayolu sektörü tarafından yakından takip edilecek olan bilançosunu açıklayacak. İlerleyen günlerde teknoloji devleri Tesla (TSLA), Netflix (NFLX) ve Comcast (CMCSA) rakamlarını açıklamaya hazırlanırken, sonrasında bilançolar Procter & Gamble (PG), Johnson & Johnson (JNJ) ve Intel (INTC) ile devam edecek. 

S&P 500 Rekor Seviyesine Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing