Bültenler

S&P 500, Hareketli Ortalamasının Üzerine Çıktı!

March 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500, Hareketli Ortalamasının Üzerine Çıktı!

Bankacılık sektöründeki strese ilişkin endişelerin azalmasının ve teknoloji hisselerinde gerçekleşen rallinin ardından ABD hisse endeksleri dün sert bir şekilde yükseldi.

Dow Jones Piyasa Verileri’ne göre S&P 500, Silicon Valley Bankası’nın iflasından iki gün önce, yani 6 Mart’tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı.

Analist Yorumu

Analist Daniel Jones: “Esasında dün gerçekleşen ralliyi yönlendiren iki ana etmen var. Birincisi ve en önemlisi, birkaç büyük teknoloji hissesinde yoğunlaşan iyimserlik. Intel (INTC) ve Micron Technology (MU) yaklaşık 8% yükseliş kaydetti. Intel, yeni geliştirdiği çiple ilgili güçlü tahminlerin yansıması olarak tırmanışa geçerken; Micron, analistlerin şirket görünümü konusunda gösterdiği iyimserlik nedeniyle yükseldi.

Diğer etmen ise ekonominin içinde bulunduğu duruma yönelik endişelerin daha yaygın bir şekilde hafifletilmesi gibi görünüyor. Bankacılık krizinin en azından şimdilik düzenleyici kurumlar tarafından kontrol altında alındığı artık gün gibi ortada.

Borsayı Hareket Ettirenler

  1. SIVB bankasının iflasına ilişkin olarak düzenlenen Kongre duruşmasının ardından bankacılık sektöründeki endişelerin azalmaya devam etmesi 
  2. S&P 500’ün 4.000 puan yakınlarında destek bulması ve 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkması (4.014) 
  3. Yarı iletken çip sektöründeki hisselerin güçlü yükselişleriyle endeksi desteklemesi  
  4. Hazine tahvillerine yönelik ılımlı satın alım ilgisi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Teknoloji, Malzeme, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Sağlık Hizmetleri, Temel Tüketim Malları

Neden Yükseldiler, Düştüler?

Lululemon Athletica (LULU, +12,72%), analistlerin gelir ve kâr tahminlerini aşan bir çeyrek bilançosu açıklamasının ve tüm yıl için güçlü bir gelir tahmininde bulunmasının ardından dünkü seansı 12,7%’lik bir yükselişle kapattı.

Lucid Group (LCID, +1,99%), salı günü yaptığı açıklamalarda 1.300 civarında çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurmasının ardından yaklaşık 2% yükseldi.

Stratasys (SSYS, +13,82%), İsrail merkezli Nano Dimension (NNDM, +1,37%)’ın satın alma teklifini hisse başına 19,55 dolara yükselttiğini açıklamasının ardından dünkü seansı 13,8% yükselişle kapattı.

First Republic Bank (FRC, +5,63%) hisseleri 5,6%’lık bir artışla S&P 500’ün en fazla yükselenlerinden biri oldu.

Affirm Holdings (AFRM, +10,88%), Apple (AAPL, +1,98%)’ın “Apple Pay Later” olarak adlandırılan “şimdi al, sonra öde” hizmetini nihayet kullanıma sunduğunu duyurması sonucunda salı günü satış dalgasına uğramasının ardından tekrar toparlandı ve dün 10,9%’luk bir sıçrama yaptı.

S&P 500, Hareketli Ortalamasının Üzerine Çıktı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı