Borsa Yorumları

S&P 500 4.400’ü Görecek, Bu 10 Hisseyi Kaçırmayın – Stifel

November 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
S&P 500 4.400’ü Görecek, Bu 10 Hisseyi Kaçırmayın – Stifel

Stifel’e göre S&P 500, kısa vadeli resesyon tartışmalarının sonuçsuz kalmasıyla yıl sonuna kadar 4.400’e yükselebilir.

Piyasa stratejisti Barry Bannister, endeksin aralık ayı sonundan önce 4.400 seviyesine ulaşması ve ardından Nisan 2024’e kadar yatay seyretmesini bekliyor. 

📈 Bu 4.400 seviyesi, S&P 500’ün çarşamba günkü kapanışına göre 3,8% ve 2022 sonuna göre 14,6%’lık bir ralli anlamına geliyor. Bannister “S&P 500 meşhur Endişe Duvarı’na tırmanırken yakın gelecekte bir resesyon görmüyoruz.” diyor.

Esasen analistlerin ortalama görüşü, S&P 500’ün 2023 yılını 4.358 seviyesinde tamamlaması yönünde. Bu genel iyimserliğe rağmen Bannister, yıl sonuna kadar yeni bir zirvenin – ki bu 4.607,07’yi aşmak anlamına geliyor – pek olası olmadığını düşünüyor. 

Bunun nedeni ise piyasada çok fazla korku olması ve S&P 500’ün bir noktada düzeltme bölgesine girmesi. Ancak analist, piyasayı harap edebilecek yakın vadeli bir durgunluk endişelerinin abartıldığını söyledi.

✍️ Bannister’ın ufukta bir durgunluk görmemesinin nedenlerinden biri de resesyonun ISM Endeksi’nde tipik olarak bir düzeltme gerektirmesidir. Ekim ayında ekonomistlerin beklediğinden daha fazla daralma görülmesine rağmen, Bannister hem küresel hem de ABD imalat PMI’ları için öncü göstergelerin toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.

ISM endeksinin düşük seviyelerinin geçmişinin de 2024’ün dördüncü çeyreğine kadar bir toparlanma olasılığına işaret ettiğini vurgulayan Bannister’a göre, endeksin 2023 Haziran’ında dibe vurmuş olması da muhtemel.

Ayrıca analist, enflasyonun bir miktar yapışkan olmasına rağmen, önümüzdeki altı ay içinde FED’den daha fazla faiz artırımı isteyecek kadar yüksek olmadığını söyledi. Bu da FED’in ekonomiyi yakın vadede bir resesyona sürükleyeceği korkusunu bastırabilir.

🤔 Ralliden Hangi Hisseler Faydalanabilir?

Bannister, piyasa yıl sonuna doğru bir rallinin eşiğine yaklaşırken üstün performansın bankalar, sigorta, malzeme veya gayrimenkul gibi döngüsel değer endüstrilerine kaydığını ve bu grubun 2024 ortasına kadar piyasalara liderlik etmesini beklediğini söyledi. 

Stifel’in “AL” notu verdiği bu döngüsel değer isimlerine birlikte bakalım:

  • Visa (V)
  • United Parcel Service (UPS)
  • EOG Resources (EOG)
  • Apollo Global (APO)
  • Old Dominion (ODFL)
  • Baker Hughes (BKR)
  • Allstate (ALL)
  • Global Payments (GPN)
  • First Citizens (FCNCA)
  • Marathon Oil (MRO)

S&P 500 4.400’ü Görecek, Bu 10 Hisseyi Kaçırmayın - Stifel

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC