Şirket Günlükleri

✈️ Midas ile Şirket Günlükleri – Southwest Airlines

December 16, 2021 • 4 dakika okuma süresi
✈️ Midas ile Şirket Günlükleri – Southwest Airlines

🔎 LUV’ye Yakından Bakalım

Southwest Airlines (LUV), 15 Aralık Çarşamba günü %0,32 değer kaybederek 40,11 dolara geriledi. Bu, şirketin art arda düşüşle kapadığı dördüncü gün oldu.

LUV; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (64,75 dolar) 24,64 dolar altında kapattı.

Peki, LUV’nin Rakiplerinde Durum Ne?

Southwest Airlines (LUV), çarşamba günü rakiplerine göre kötü bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Delta Air Lines (DAL), %0,21 değer kazanarak 36,61 dolardan
 • United Airlines (UAL), %0,28 değer kazanarak 41,50 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Southwest Airlines (LUV), Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası yakın pazarlarda tarifeli havayolu taşımacılığı hizmetleri sağlayan bir şirkettir. 31 Aralık 2020 itibarıyla şirket, toplam 718 adet Boeing 737 uçaktan oluşan filosuyla 40 eyalette 107 noktaya uçuyor. Merkezi Texas’ta bulunan şirketin yaklaşık 56 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 23,81 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 9,05 milyar dolar.
 • Son 1 ayda LUV %16,31 değer kaybetti.

Delta Air Lines (DAL), yolcu ve kargo için tarifeli hava taşımacılığı hizmeti veren bir havayolu şirketidir. Şirket; havayolu ve rafineri segmentlerinde faaliyet gösteriyor. Havayolu segmentiyle yolcu ve kargo için tarifeli hava taşımacılığı hizmeti veriyor. Rafineri segmenti ise jet yakıtı ve diğer ürünlerden oluşuyor.  Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 23,37 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 17,10 milyar dolar.
 • Son 1 ayda DAL %11,25 değer kaybetti.

United Airlines (UAL); iştirakleri aracılığıyla Kuzey Amerika, Asya, Avrupa, Afrika, Pasifik, Orta Doğu ve Latin Amerika’da hava taşımacılığı hizmetleri sunmaktadır. Şirket, ana hattı ve bölgesel filoları aracılığıyla yolcu taşımacılığının yanı sıra kargo taşımacılığı da yapıyor. Chicago merkezli şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 13,39 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 15,36 milyar dolar.
 • Son 1 ayda UAL %15,68 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • ABD’deki dört büyük havayolunun CEO’ları; 15 Aralık Çarşamba günü, kongrenin 25 milyar dolarlık acil finansal desteğinin Covid-10 pandemisinden kurtulmalarına oldukça yardımcı olduğunu söyledi.
 • Ayrıca bu Bordro Destek Programı’nın; havayollarındaki yüz binlerce işin korunmasına, yüzlerce destinasyona yapılan havacılık hizmetinin korunmasına yardımcı olduğunu ve havayolu endüstrisinin, operasyonları pandemi öncesi seviyelere yeniden yükseltmelerini sağladığını da belirtti.

👉 Haberin Olsun

 • Southwest Airlines (LUV), geçtiğimiz hafta düzenlenen yatırımcı gününde iddialı planlar ortaya koydu. Southwest’in önümüzdeki birkaç yıl içinde gelirini artırmak için sağlam bir planı olsa da artan maliyet ve düşük ücretlerin şirketin kârlılık hedeflerine ulaşmasını zorlaştırabilir. Ayrıca ekim ayında, Southwest Airlines dördüncü çeyrek için oldukça kötü bir tahminde bulundu. Sonuç olarak, Southwest hissedarlarına üç aylık bir zarar daha bildirmeyi beklediğini söyledi.
 • Delta Air Lines (DAL), dördüncü çeyrek için beklentileri yükseltti. Seyahat talebinin artacağını ve akaryakıt fiyatlarının korkulandan daha düşük olacağını öngördüğü için 2022’de daha anlamlı bir kârlılık beklediğini de söyledi. Şirket, daha önce artan yakıt fiyatlarına atıfta bulunarak 2021 Aralık döneminde yaklaşık 200 milyon dolarlık düzeltilmiş vergi öncesi kâr bekliyor.
 • United Airlines (UAL), bölgesel uçaklar için sıfır emisyonlu hidroelektrik motorlara yatırım yapan en büyük havayolu şirketi olduğunu duyurdu. United Airlines CEO’su Scott Kirby, “Hidroelektrik motorlar, daha küçük uçaklar için sıfır emisyonlu hava yolculuğunun en umut verici yollarından biridir ve bu yatırım, United Airlines’ı bu teknolojide lider konuma getirecektir.” açıklamasında bulundu.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Rising Costs Mar Southwest Airlines’ 5-Year Plan

Delta Air Lines Lifts Outlook and Sees Profitability in 2022.

United (UAL) Plans to Buy Upto 100 Zero-Emission Engines

Airline CEOs Say Emergency Relief Helped Them Survive Pandemic

Veriler 15.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı