Ekonomi ve Finans Haberleri

Son Dakika! TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Mart 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Son Dakika! TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

📢 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın üçüncü toplantısında, beklentilere paralel bir şekilde politika faizini sabit tuttu.

🇹🇷 Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 8,5%’te sabit bırakılmasına karar verdi.

🔙 TCMB Para Politikası Kurulu’nun geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizi 50 baz puanlık indirimle 9%’dan 8,5%’e çekilmişti.

Peki, Faiz Beklentileri Nasıldı?

AA Finans’ın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) beklenti anketine katılan 22 ekonomistin 14’ü, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizleri 8,5%’te sabit tutacağını öngördü. 8 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirimi tahmininde bulundu.

Reuters’ın anketinde 18 ekonomistin 12’si, Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmeyeceğini tahmin etti. 6 ekonomist ise 50 baz puanlık faiz indirimi beklediğini belirtti.

Bloomberg HT anketine 19 kurumun medyan beklentisi ise, mart ayında faizin 8,5% seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oldu. En düşük beklenti 50 baz puan indirimle faizin 8%’e düşürüleceği yönünde olurken, ankete katılan kurumlardan 14’ü faizde değişikliğe gidilmesini beklemedi.

Bu anket döneminde sadece 10 kurum 2023 yıl sonuna yönelik tahminlerini aktarırken; maksimum beklenti 40%, minimum beklenti ise 6,5% oldu. Medyan beklenti ise 24,5% seviyesinde gerçekleşti.

Şubat ayı anketinde 2023 yıl sonu için medyan beklenti 15,5% seviyesindeydi.

Dört Toplantıda Toplam 500 Baz Puan İndirim

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 yılında dört toplantıda toplam 500 baz puanlık faiz indirimi kararı almıştı. Banka, aralık ve ocak aylarında politika faizini beklentilere paralel olarak 9% seviyesinde bırakmıştı.

Merkez Bankası, şubat ayında faizi beklentilere paralel olarak 50 baz puan indirerek 8,50%’ye çekmişti.

Enflasyon Ne Durumda? Enflasyon Beklentileri Nasıl?

TÜİK’e göre ocakta tüketici fiyatları 3,15% arttı. Kuruma göre yıllık enflasyon 55,18%’e düştü.

Son Dakika! TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

TÜFE (2003=100)’deki değişim 2023 yılı şubat ayında bir önceki aya göre 3,15%, bir önceki yılın aralık ayına göre 10%, bir önceki yılın aynı ayına göre 55,18% ve on iki aylık ortalamalara göre 71,83% olarak gerçekleşti.

Son Dakika! TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı şubat ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup -1,76% ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, 2023 yılı şubat ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 7,36% ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Son Dakika! TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yeni enflasyon beklenti anketini yayımladı. Yıl sonu enflasyon, dolar ve büyüme rakamları belli oldu.

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde 35,76% iken, bu anket döneminde 37,72% oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde 30,75% iken bu anket döneminde 31,63% oldu.

24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 18,11% ve 17,91% olarak gerçekleşti.

Yıllık TÜFE beklentilerindeki gelişmeler (%) grafikteki gibidir: 

Son Dakika! TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 22,84 TL iken bu anket döneminde 22,91 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 23,10 TL iken bu anket döneminde 23,52 TL olarak gerçekleşti.

Son Dakika! TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı