Ekonomi ve Finans Haberleri

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

November 10, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından ekim ayı yıllık enflasyonu 7,7% olarak açıklandı. Beklentiler, verinin 7,9% olarak açıklanacağı yönündeydi.

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.

Aylık olarak ekimde enflasyon 0,4% olarak kaydedildi. Aylık artış beklentisi ise 0,6% olarak belirlenmişti.

Çekirdek göstergelerde de düşüş izlendi. Açıklanan verilere göre, ekimde gıda ve enerji dışı aylık enflasyon 0,4%; yıllık enflasyon ise 6,3% olarak kaydedildi.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 

Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

📈 Borsaları Nasıl Etkiler?

JPMorgan analistleri enflasyon verisi ve borsalara etkisi ile ilgili bazı ihtimalleri değerlendirdi. Analistlere göre enflasyon 8,4%’ün üzerinde gelirse ki buna 5% ihtimal veriyorlar S&P 500 4,5% – 6% arasında düşüş kaydedebilir.

8,1% – 8,3% arasında gelen bir enflasyon okumasına 30% ihtimal veren analistler böyle bir durumda S&P 500’ün 2% – 3% düşüş kaydedebileceğini belirtiyor.

Öte yandan 40% ihtimalle  ana beklenti olan 7,9% – 8% arasında gelen bir enflasyon S&P 500’de 1% -1,5%’lik bir yukarı yönlü hareket sağlayabilir.

7,7% – 7,9% arasındaki enflasyon okumasına 20% ihtimal veren analistler böyle bir durumda S&P 500’ün 2,5% – 3,5% yükseliş kaydetmesini bekliyorlar.

Son olarak 5% ihtimalle 7,6%’nın altında gelecek bir enflasyon S&P 500’de 5% – 6%’lık bir yükseliş hareketini beraberinde getirebilir.

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

Borsaların yılbaşından bu yana yaşadığı düşüşlerin birçok farklı nedeni olsa da, bunlardan belki de en öne çıkanı FED’in faiz artırım ve bilanço daraltma planları oldu.

ABD’nin son 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşaması ise FED’in bu agresif tutumunun en önemli sebebi denebilir.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, “enflasyonu düşürmeye güçlü bir şekilde bağlı olduklarını” sık sık dile getiriyor.

Geçtiğimiz sene FED’in kasım ayı toplantısında Ekim ayına ilişkin enflasyon verisi ile artık enflasyonun geçici olmadığını anladı. O zamana kadar enflasyonun geçici olduğuna ilişkin söylemler mevcuttu ama son bir yıldır biliyoruz ki enflasyon geçici değil ve şimdilik geçesi de pek yok. 

FED’in ilk pivot sinyali geçtiğimiz kasım ayında gelmişti ve hatta mart ayıyla birlikte FED; 1980’den bu yana yapmadığını yaparak şahin faiz artışı serisini başlatmıştı.

Son olarak ise geçtiğimiz hafta faiz kararını açıklayan FED, faizi beklentiler dahilinde 75 baz puan artırarak 3,25%’ten 4%’e yükseltti. Başkan Powell, “Yeteri kadar sıkılaşmada başarısız olmak ve erken gevşemek istemiyoruz. Faiz artışlarına ara vermeyi düşünmek için çok erken” dedi. Ancak son toplantıdaki beklentileri yine de çok sert yorumlamak doğru değil çünkü nokta analizler de aslında politika faizini 5% civarında bekliyordu.

Genel kanı Aralık toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı olacağı yönünde. Keza cuma günü de ABD’de Finansal İstikrar Raporu yayınlandı. Yılda iki defa yayınlanan bir rapor bu ve yaklaşık 80 sayfa kadar. 

Raporda özellikle faiz artışının devam etmesi durumunda finansal istikrarın sorun yaşayacağı yönünde bir tahminde bulunulmuş. Faiz artışları sert bir şekilde devam ederse tahvil piyasasında likidite sorunları yaşanabileceğine özellikle değinilmiş. Bu açıdan da aralık ayında 75 değil 50 baz puanlık bir artışın olması makul bir beklenti diyebiliriz.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı