Ekonomi ve Finans Haberleri

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı

July 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı

ABD ekonomisinin FED’in 26 Temmuz kararı öncesi can alıcı verisi olan tüketici enflasyonu (TÜFE) verisi açıklandı.

Haziran ayı yıllık enflasyonu, ABD İş Gücü İstatistikleri Bürosu tarafından beklentilerin altında kalarak 3% olarak açıklandı. Enflasyon aylık olarak, haziran ayında 0,2% artış kaydetti.

  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın “Sözlük” bölümünden ulaşabilirsin.

Haziran ayında gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon, yıllık 4,8% olarak açıklandı. Bu veri haziran ayında 5,3% seviyesindeydi ve beklentiler de 5% olarak açıklanması yönündeydi. Bu nedenle çekirdek enflasyonda da soğuma emareleri olduğu izleniyor.

  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 
  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

Veriye ilişkin beklentilere yer verdiğimiz içeriğimize buradan ulaşabilirsin.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Geçtiğimiz yıl ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele etti ve bu mücadelesini faiz artışları ile destekledi. Yüksek enflasyon, yüksek faiz demek olduğu için beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

Son Dakika! ABD Enflasyon Verisi Açıklandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: U.S. Bureau of Labor Statistics