Bültenler

Soğuyan Enflasyonla Desteklenen Borsalar Yükseldi

November 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Soğuyan Enflasyonla Desteklenen Borsalar Yükseldi

Borsalar, dünkü ekim ayı enflasyon (TÜFE) rakamlarının beklentilerin altında gelerek FED’in faiz artışı kampanyasının sonuna geldiği umutlarını yeniden yeşertmesiyle artıda kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 2,37%, S&P 500 1,91% ve Dow Jones 1,43% yükseldi.

Analist Yorumu 

Ekim ayı TÜFE rakamları, ucuzlayan benzinin enflasyonu düşürmesiyle bir önceki aya göre değişiklik göstermeyerek FED’in fiyatları kontrol altına alma çabasında artan bir ilerlemeye işaret etti. The Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler TÜFE’nin 0,1% artacağını tahmin ediyordu.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen ve politika yapıcılar ve yatırımcılar tarafından daha yakından izlenen çekirdek enflasyon ise 0,2% artışla yıllık oranı 4%’e düşürdü. Ekonomistler, aylık bazda 0,3% ve yıllık bazda 4,1%’lik bir artış bekliyordu.

Plante Moran Financial Advisors baş yatırım yetkilisi Jim Baird, “Dezenflasyonist trendin bozulmamış olması, yatırımcıların moralini yükseltiyor ve her ne kadar kesin olmasa da yumuşak bir inişin hâlâ mümkün olabileceğine dair umutları artırıyor. Kısa vadeli yön için bir katalizör arıyor gibi görünen hisse piyasası görünüşe göre bunu buldu.” yorumunu yapıyor. 

Beklentilerden daha zayıf gelen enflasyon ayrıca Hazine tahvili getirilerinde de sert bir düşüşe yol açtı. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi dün 19 baz puan düşüşle 4,45%’e geriledi.

TradeStation küresel piyasa stratejisi başkanı David Russell, Hazine tahvillerinin getirilerinde ve enerji fiyatlarında yaz aylarında yaşanan ve hisseleri düzeltmeye iten artışın ardından gelen TÜFE verisinin “Kasım ayında piyasayı vuran iyi haber selinin son öğesi” olduğunu söyledi:

Yumuşak bir iniş ve FED’in kalıcı olarak duraklaması giderek daha olası görünüyor ve bu da güçlü bir yılsonu için zemin hazırlayacak. Noel Baba şehre geliyor olabilir.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasaların FED’in faiz artırımı döngüsünün sonuna geldiği inancını destekleyen ve beklentilerin altında gelen enflasyon rakamları

2. Borsalar genelinde görülen kazançlar

3. Enflasyon verisinin ardından ABD Hazine tahvillerinde görülen sert düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Temel Tüketim Malları, Kamu Hizmetleri, Ham Madde, İletişim, Teknoloji

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

Home Depot (HD) hisseleri, şirketin beklentilerin üzerinde gelen üçüncü çeyrek rakamlarının ardından dünü 5,5% artıda tamamladı.

Snap (SNAP), Amazon (AMZN) ile kullanıcıların Snapchat uygulamasındaki reklamlar üzerinden doğrudan alışveriş yapmasına olanak tanıyan yeni bir anlaşmaya varıldığını duyurmasıyla 7,5% yükseldi. 

Fisker (FSR) hisseleri, elektrikli araç üreticisinin tahminlerin üzerinde gelen üçüncü çeyrek zararının ardından üretim beklentilerini düşürmesiyle 18,7% geriledi. 

Soğuyan Enflasyonla Desteklenen Borsalar Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı