Bültenler

Soğuyan Enflasyon Yalnızca Dow’a Yansıdı

Kasım 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Soğuyan Enflasyon Yalnızca Dow’a Yansıdı

Yatırımcıların, Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği umutlarını artıran yeni enflasyon verilerini değerlendirmesiyle Dow Jones yükselirken, diğer endeksler güne ekside başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,69% yükseldi, S&P 500 yatay seyretti ve Nasdaq 0,19% geriledi. 

📍 Ne Oldu?

Dow, ağustos ayında belirlediği bir önceki yüksek kapanışının hemen yakınlarında işlem görerek yeni bir 2023 zirvesi ile flört ediyordu. Yılın gün içi en yüksek seviyesine de sadece birkaç puan uzaklıktaydı. S&P 500 ve Nasdaq Composite, 2023’ün en yüksek seviyelerinden yaklaşık 1% uzakta işlem görüyordu.

Salesforce (CRM) ve Snowflake (SNOW), beklenenden daha iyi bilançoları sayesinde bugün sırasıyla 8,5% ve 6,3% yükseldi. Avrupa’dan gelen yeni verilerin enflasyonist baskıların hafiflediğini göstermesinin ardından genel olarak borsalardaki olumlu hava devam etti. 

Bugün açıklanan veriler, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin ekim ayında beklentilere paralel olarak yükseldiğini aylık bazda 0,2%, yıllık bazda 3,5% arttığını gösterdi. Rakamlar, Fed’in 2024 yılında faizleri düşürmeden önce sabit tutması için bir teşvik sağlayabilir.

👀 Ne Dediler? 

Faiz oranlarının yüksek seviyelerde seyretmesine rağmen, stratejist Jay Woods hisselerinden yıl sonundan önce kazançlarını kayba çevirmesinden korkmuyor:

Bana göre döngü tamamlandı. Kaybettiklerimizi geri kazandık ve şimdi 2021’in sonunda piyasa sıcakken gittiğimiz yere doğru ilerlemeye başlıyoruz. Fiyat hareketi olumlu. Fed’in faizleri uzak tutmaya devam etmesini ve muhtemelen düşürmesini destekleyen ekonomik veriler büyük bir destek.

📊 Hisse Hareketleri

Nutanix (NTNX) hisseleri, şirketin analist beklentilerini aşan güçlü bilançosyla 2,5% yükseldi. Bilgisayar yazılımı şirketi, analistlerin 0,17 dolar beklentisinin üzerinde, 0,29 dolar hisse başına kâr ve 501 milyon dolar beklentisinin üzerinde, 511 milyon dolar gelir açıkladı. 

Hewlett Packard Enterprise (HPE) hisseleri, şirketin yapay zekâ için bir kurumsal bilgi işlem çözümü oluşturmak üzere Nvidia (NVDA) ile bir işbirliği yaptığını duyurmasının ardından 2,5% değer kazandı. Ayrıca Morgan Stanley, Hewlett Packard Enterprise’ın notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti.

Robinhood Markets (HOOD), platformunu önümüzdeki yılın başlarında İngiltere’de kullanıma sunacağını duyurmasının ardından 1%’in üzerinde yükseldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC