Borsa Yorumları

Serbest Nakit Akışı Yüksek Favori Hisseler

January 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Serbest Nakit Akışı Yüksek Favori Hisseler

Yatırımcılar kasvetli bir 2023 olasılığını, bol nakde sahip şirketlere yönelerek aşmaya hazırlanıyor. 

Bank of America’nın 16 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “Büyümek için sermayeye ihtiyacı olan şirketlerden ziyade nakit üreten şirketleri tercih ediyoruz. Faiz oranları muhtemelen yakın geçmişteki seviyelerden daha yüksek devam etmekle kalmayacak. Bunun yanı sıra, muhtemelen toplam para arzının aşırı genişletildiği bir para politikası döneminin de sonuna gelmiş bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Serbest nakit akışı getirisinin yüksek olması bir şirketin borç yükümlülüklerini karşılamak üzere daha iyi bir yapıya sahip olduğu anlamına geliyor. Ayrıca yüksek miktarda serbest nakit akışına sahip olan şirketler acil bir durum veya bir fırsat karşısında nakde daha çabuk ulaşabiliyor. 

Ritholtz Wealth Management CEO’su Josh Brown geçen hafta verdiği demeçte, “Eğilim, temettü ödeyen şirketlere ve büyük nakit akışına, kaliteli bilançolara ve uluslararası hisselere (özellikle uluslararası değere) sahip olan şirketlere kaymış durumda. Bunun böyle devam edeceğini düşünüyorum” dedi. 

İletişim, sağlık ve tüketim sektörlerinden seçtiğimiz aşağıdaki hisseler ekonominin kötüye gittiği dönemlerde genellikle güvenli liman olarak görülüyor. 

ABD borsalarında işlem gören ve serbest nakit akışı getirisi yaklaşık 14% seviyesinde olan Chesapeake Energy Corporation (CHK), enerji sektöründen listeye giren tek isim oldu. Analistlerin çoğu (76,5%) hisseyi “AL” notuyla tavsiye ederken, 53,7%’lik bir yükseliş öngörüyor. 

Diğer birçok enerji firması gibi bu hisse de geçen yıl iyi performans gösterdi ve yaklaşık 40%’lık bir tırmanış gerçekleştirdi. Şirket geçen hafta güney Texas’taki girişimlerinin bir kısmını 1,43 milyar dolar nakit karşılığında satmayı kabul ettiğini açıklamıştı. 

Sağlık veya ilaç sektörlerinden Bristol-Myers Squibb (BMY) ve CVS Health (CVS) de listeye girenler arasında.

Finansal hizmetler şirketi Cantor Fitzgerald’ın 17 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, 2023’ün Bristol-Myers Squibb için “çıkış yakalama yılı” olabileceği belirtildi ve hisseye “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu verildi. 

Cantor’un açıklamasında, “2023 için resesyon yılında ABD ilaç grubunun öne çıkan şirketi olan BMY, en iyi tahmini büyüme profillerinden birine sahip” ifadeleri kullanıldı.

Serbest Nakit Akışı Yüksek Favori Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC