Borsa Yorumları

Sektörleri Dönüştüren Üretici Yapay Zekânın Yıldızları 

Sektörleri Dönüştüren Üretici Yapay Zekânın Yıldızları 
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâ denince akla ilk bu sektörün en büyük kazananları olan yarı iletken ve teknoloji hisseleri gelse de RBC Capital Markets portföylerini farklılaştırmak isteyen yatırımcılara bazı alternatifler sunuyor. 

Gün geçtikçe daha fazla şirketin yapay zekâ pastasından bir dilim alma çabaları, borsalara da olumlu yansıyarak endekslerin yeni zirvelere ulaşmasını sağladı.

Bu rallinin arkasındaki en büyük isimlerden biri olan Nvidia (NVDA), bu yıl şimdiye kadar 155%’in üzerinde yükselerek piyasa değerini aylar içinde 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara taşıdı.

Tabii Nvidia’ya bu yükselişte eşlik eden başka isimler de oldu. Örneğin bulut girişimlerine yapay zekâyı daha fazla entegre eden Amazon (AMZN) da bu ralliye katılarak geçtiğimiz ay tarihinde ilk kez 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı.

Bu çerçevede yapay zekâyı “bir sonraki yıkıcı mega trend” olarak gören RBC Capital Markets, klasik kazananların ötesinde bu temayla oynamak için favori isimlerini vurguladı. 

Üretici yapay zekânın tüm ekosistemi dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu ve işletmelerin, toplulukların ve insanların birbirleriyle ve makinelerle etkileşim biçimlerini önemli ölçüde değiştireceğini düşünen RBC analistleri, “Bunun gerçekleşmesinin birkaç yıl alacağını düşünsek de üretici yapay zekânın yaygınlaşmasının önümüzdeki nesilleri masaüstü bilgisayar, internet, cep telefonları, bulut bilişim veya sosyal medyanın bugün bizi etkilediği gibi yeniden şekillendirmesi muhtemel.” dedi. 

İşte analistlerin listesine giren alternatif yapay zekâ yıldızları: 

  • Adobe (ADBE)
  • Eaton (ETN)
  • CrowdStrike (CRWD)
  • Meta Platforms (META)
  • Shopify (SHOP)
  • Thomson Reuters (TRI)
  • Moody’s (MCO)
  • Accenture (CAN)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC