Borsa Yorumları

Sektör Üstü Performans Gösteren Hisseler

December 16, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Sektör Üstü Performans Gösteren Hisseler

FED’in son faiz artırımının ardından, merkez bankasının enflasyonu dizginlemeye çalışırken ABD ekonomisini resesyona doğru götürdüğüne dair endişeler artmaya devam ediyor. 

Varlıklarını korumak ve gelir sağlamaya devam etmek isteyen yatırımcılar portföylerini resesyon dönemlerinde “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterebilecek donanıma sahip hisselere doğru döndürmeye çalışıyor. Defansif hisseler gibi, ekonomik zayıflama dönemlerine dayanabilecek  şekilde konumlanmış ve Wall Street tarafından beğenilen bazı hisseler var. 

S&P 1.500’de en az beş analistin takip ettiği ve 2020, 2007-2009 ve 2001’de yaşanan son üç resesyondan kazançla çıkan şirketleri tarayarak, sıkılaşmadan kaynaklanan muhtemel bir gerilemeye dayanabilecek hisselerin listesini çıkardık.

Ardından bu şirketler arasından analistlerin önümüzdeki yıl için en az 10% yükseliş öngördüğü hisseleri seçtik. 

Listemiz, güçlü bir defansif hisse grubundan ve “ilk toparlanma” hisselerinden oluşuyor.

2020’deki resesyonda en fazla değer kazanan hisse, değerli metal şirketi olan Royal Gold (RGLD). Bu defansif hisse aynı zamanda analist fiyat hedefine göre sağlıklı bir artış potansiyeline sahip. Wall Street, şirketin önümüzdeki yıl 19%’dan fazla değer kazanacağını öngörüyor. 

Listemizdeki tek enerji şirketi olan Southwestern Energy (SWN), fiyat hedefi bağlamında en çok yükselme potansiyeline sahip olan hisse. Analistler bu yılki enerji patlamasında 34% değer kazanan hissenin önümüzdeki yıl da 68%’den fazla yükseleceğine yönelik öngörülerde bulunur. 

Yılın başından bu yana yaklaşık 67% düşen Semtech  (SMTC) ve 37% düşen Skyworks  (SWKS) gibi, listede yer alan bazı teknoloji hisseleri bu yıl büyük darbe aldı. Aynı şekilde sağlık şirketleri Illumina (ILMN) ve Edwards Life Sciences (EW) da bu yıl sırasıyla yaklaşık 45% ve 41,5% değer kaybetti.

 Bu durum, ucuzlamış hisseleri yakalamak için fırsat kollayan yatırımcılar açısından güzel alım fırsatları oluşturabilir. Analistlerin öngörülerine göre Semtech önümüzdeki yıl 43%’ten fazla yükselebilir; Skyworks, Illumina ve Edwards Life Sciences ise sırasıyla 12,3%, 18,6% ve 16,8% yükselme potansiyeline sahip. 

Qualcomm (QCOM) özellikle beklentilerin altında kalan çeyrek dönem gelirleri nedeniyle dördüncü çeyrek tahminlerini aşağıya çekmesinin ve son çeyreğin başı itibarıyla işe alımları durdurduğunu açıklamasının ardından listede kendisine yer bulan ilginç bir hisse.

Ancak Wall Street bu yıl 33%’ten fazla kan kaybeden hisseye hâlâ olumlu bakıyor ve hissenin 2023’te 23% yükselme potansiyeline sahip olduğu öngörülüyor.

Credit Suisse geçtiğimiz günlerde Qualcomm hakkındaki “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” görünümünü yinelemiş ve yaklaşık 20% yükseliş öngörmüştü. Analistler, yatırımcıların gelen tüm olumsuz haberlere dayanarak fiyatlandırdığı Qualcomm’un diğer yarı iletken üreticilerine kıyasla daha güçlü bir kısa vadeli korumaya sahip olduğunu belirtiyor. Analistler genel olarak yarı iletken üreticilerine uzun vadede olumlu bakıyor. 

Bu hisse aynı zamanda bir “ilk toparlanma” hissesi olarak görülebilir. Başka bir ifadeyle, bir ekonomik toparlanmanın ilk işaretlerinin ufukta görünmesiyle birlikte yatırımcıların tercih edecekleri ilk hisselerden biri olabilir. 

FED çarşamba günü faiz oranını 0,5% oranında artırarak gösterge faiz oranını son 15 yılın en yüksek seviyesine çıkarmış oldu. Ayrıca FOMC’nin tahmin edilen faiz oranı hareketleri grafiği, daha fazla faiz artırımının yolda olduğuna dair sinyaller verdi. FED’in faiz artırımlarını durdurması beklenen son seviyenin, 2023’te 5,1% olması bekleniyor.

Sektör Üstü Performans Gösteren Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC