Analist Notları

Sektör Notu: Fosil Enerji

April 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Sektör Notu: Fosil Enerji

Bu hafta ABD’de beklentinin altında açıklanan tüketici ve üretici enflasyon (TÜFE ve ÜFE) verileri sonrası borsalarda yukarı yönlü hareketler takip ettik. Yükselişlerin temelinde FED’in mayıs toplantısında faiz artırımını pas geçme olasılığının artmış olması yatıyor.

Fosil enerji hisseleri de bu hafta oldukça dikkat çekenler arasındaydı. Enerji fiyatlarından destek bulan sektör, ABD endekslerinde zaman zaman oynaklık artsa da düzenli yükseliş serisini korudu.

👀 Hisse performanslarını etkileyen gelişmelere baktığımızda;

 • ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) yayınladığı “Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu”nda, OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisi kararını gerekçe göstererek bu yılki petrol fiyat tahminini yukarı yönlü revize edip 85,01 dolara yükseltti..
 • EIA fiyat tahminindeki yükselişin, önümüzdeki dönemde küresel petrol tüketiminde değişim beklenmezken, üretimde beklenen azalmadan kaynakladığını açıkladı.
 • OPEC+ kararından sonra ralliye başlayan petrol fiyatları, EIA’nın raporundan sonra 86 dolar seviyesinde güçlü duruşunu devam ettirdi. Petrol fiyatlarının bu yükselişi de hisse performanslarına olumlu yansıdı. 

📈 Dikkat Çeken Hisse Hareketleri:

 • Canadian Natural Resources (CNQ, +2,90%): 20 – 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının üzerine çıkan petrol endüstrisinde faaliyet gösteren CNQ, dünün en çok kazandıran enerji hisselerindendi.
 • ConocoPhillips (COP, +1,40%): Gün içinde 2%’nin üzerini test eden ConocoPhillips, kapanışa doğru kazandığının bir kısmını geri verse de gün sonunda pozitif taraftaydı. 
 • Chevron (CVX, +1,34%): Son olarak 323 milyar dolarlık dikkat çekici piyasa değeriyle işlem gören petrol devi, 100 günlük hareketli ortalamasının bulunduğu 170 dolar seviyesini aşmış bir görünüme sahip.
 • Pioneer Natural Resources (PXD, +1,25%): Son 1 aydır dipten güçlü toparlanma gösteren petrol ve gaz üreticisinin hacimli yükselişi dikkat çekiyor.
 • Devon Energy (DVN, +1,25%): Sektördeki diğer enerji şirketlerine kıyasla sektör altı performans sergileyen Devon, petrol şirketlerinin son bir aydaki güçlü performansına ayak uyduruyor.
 • Petroleo Brasileiro (PBR, +1,19%): Üç işlem gününde 10%’dan fazla primlenen Brezilya asıllı petrol şirketinin hisseleri de enerji fiyatlarındaki artıştan pozitif etkilendi.
 • Royal Dutch Shell (SHEL, +1,12%): 2020 yılında pandemi sebebiyle yaşanan düşüşten sonra eski zirve seviyelerini test eden Shell, tüm hareketli ortalamalarının üzerinde yükselişini sürdürüyor.
 • Crescent Point Energy (CPG, +0,78%): 1994 yılından beri enerji üretim ve dağıtımı yapan şirket son bir aydır dipten güçlü bir dönüş sergiliyor. 
 • BP (BP, +0,65%): Ünlü İngiliz petrol ve rafineri şirketi BP, günlük görünümünde düzenli bir yükseliş trendinde hareket ediyor.

Sektör Notu: Fosil Enerji

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Reuters, Market Pulse, Bloomberg HT