Borsa Yorumları

Sektör Analizi: Uygun Fiyatlı 6 Özel Kimyasal Ürün Şirketi

March 1, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Sektör Analizi: Uygun Fiyatlı 6 Özel Kimyasal Ürün Şirketi

Kimyasal ürün şirketlerine ilişkin değerlemeler, küresel ekonominin genişlemesi veya daralmasıyla yakından ilintili. Piyasa fiyatları yakın vadede küresel ekonomik yavaşlama olasılığını artırdığından kimyasal ürün şirketlerinin hisseleri değer kaybetti.

Kimya sektörünün geneline baktığımızda, özel ürünlere yoğunlaşan şirketlerde kayda değer bir değerleme görüyoruz. Özel kimyasal ürün şirketleri, belirli uygulamaları başarıyla gerçekleştirebilmek için üst düzey beceri ve fikri mülkiyet gerektiren ürünlere odaklanıyor.

Özel süreçler veya know-how gerektirmeyen emtia odaklı ürünler imal eden kimya şirketlerinin aksine, genellikle bu şirketler AR-GE çalışmalarına önemli miktarda harcama yapıyor. Morningstar analistleri zaman içinde, bu özel kimyasal ürün şirketlerinin birçoğunun sermaye giderlerini aşacak şekilde fazla getiri sağlayabileceklerini düşünüyor.

2023 için Uygun Fiyatlı 6 Özel Kimyasal Ürün Şirketi

Bu hisseler, gerçeğe uygun değer tahminlerinin oldukça altında işlem görüyor.

  • Celanese (CE)

Celanese (CE) şu an itibarıyla DuPont’tan satın aldığı otomotiv iş kolunu kendi bünyesine entegre etme sürecinde. Gelir ve maliyet sinerjilerini artıracağını düşündüğümüz bu yeni segment sayesinde Celanese, otomotiv endüstrisi için özel plastik alanında lider haline gelebilir.

  • DuPont (DD)

DuPont (DD)’un elektronik ve sanayi segmentleri, artan yarı iletken talebinden ve “Nesnelerin İnterneti” teknolojilerinin gün geçtikçe daha fazla kabul görmesinden faydalanabilir. 

  • Eastman Chemical (EMN)

Uzun süredir devam eden elektrikli araçlara yapısal geçiş sürecinde en olumlu kaldıraçlı özel kimyasal ürün şirketi Eastman Chemical (EMN) olabilir. Hem plastiklerin geri dönüşümü hem de geri dönüştürülmüş plastiklerin başka yeni plastik ürünlere dönüştürülmesi için Eastman ürünleri kullanıldığından, bu şirket talebin çevre dostu plastiklere doğru kaymasından faydalanabilir.

  • Ecolab (ECL)

Temiz su maliyetleri küresel çapta artmaya devam ederken (ABD’deki ortalama maliyetlerin 2030’a kadar ikiye katlanmasını bekliyoruz), Ecolab (ECL) su segmentini tek haneli yıllık oranlarda büyütmeye devam etme açısından iyi konumlanmış durumda. Örneğin son çeyreği ele alalım. Ecolab ürünlerinin maliyetini aşan su ve enerji giderlerini azaltmaya yönelik değer önerisi sayesinde yeni müşteriler kazanmaya devam eden Ecolab’ın su segmenti, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 14% büyüme kaydetti.

  • Ingredion (INGR)

Teknik olarak baktığımızda paketlenmiş gıda sektöründe faaliyet gösterse de bir özel kimyasal ürün şirketinin sahip olduğu özelliklerin birçoğuna Ingredion (INGR)’un da sahip olduğunu düşünüyoruz. Ingredion, yüksek fruktozlu mısır şurubu bazlı ürünlerden oluşan ürün portföyünü özel nişastalara (örneğin glütensiz gıdalar) ve doğal tatlandırıcılara (şekerotu gibi) doğru kaydırma sürecinde. 

  • International Flavors & Fragrances (IFF)

Yiyecek-içecek maddelerinde, kokularda, kişisel bakım ürünlerinde, enzimlerde, probiyotiklerde ve ilaç sektöründe kullanılan katma değerli ürünlere odaklanan International Flavors & Fragrances (IFF) ürünleri, diğer özel kimyasal ürün şirketlerine kıyasla daha fazla çeşitlilik gösteriyor ve daha az konjonktürel ve daha farklılaştırılmış nihai pazarlara satılıyor. Yakın vadeli sonuçlar maliyet enflasyonundan gelen baskılamaya maruz kalsa da IFF’in 2023 sonuçlarının iş kolu için konjonktürel açıdan düşük seviyeyi temsil edeceğini öngörüyoruz. Gelir ve marjlar normalleşerek uzun vadeli eğilimlerine geri dönebilir.

Sektör Analizi: Uygun Fiyatlı 6 Özel Kimyasal Ürün Şirketi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar