Ekonomi ve Finans Haberleri

Seçime Doğru Döviz Kurları Rekor Seviyelerde

Mart 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Seçime Doğru Döviz Kurları Rekor Seviyelerde

Döviz kurları, yerel seçimler yaklaşırken peş peşe rekorlar kırmaya devam ediyor. Hafta başında açıklanan enflasyon verisinden hafif destek alan dolar endeksi ise, küresel piyasa yatırımcılarının Fed’den gelecek faiz indirimi beklentilerinin gücünü korumasıya ekside seyretti. 

Dünü 32,0857 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,1260 lira ile rekor seviyede açıldıktan sonra TSİ 12.15’te 32,1267 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 35,1671 liradan ramamladı ve bugün rekor tazeleyerek 35,2552 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksi Yeniden Ekside

Seçime Doğru Döviz Kurları Rekor Seviyelerde

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, enflasyon verisinin ardından üretici fiyatları (ÜFE) verisi öncesinde yatay seyrederek 102,884 seviyesinden işlem gördü.

Salı günkü TÜFE rakamları enflasyonun yapışkanlığını koruduğuna ilişkin endişeleri yeniden gün yüzüne çıkardı ancak piyasalar, görünümü değerlendirdikten sonra faiz indirimi beklentilerini terk etmedi. 

Hafta başında Fed’in faiz indirimine gitme olasılığını 71% olarak fiyatlayan piyasalarda beklenti şu an 65% seviyesinde. Fed’in temmuz ayında faiz indirimine gideceği beklentisi ise 83%. 

Merkez bankasının gelecek haftaki FOMC toplantısında faizleri ağırlıklı olarak sabit bırakması bekleniyor ancak yatırımcıların takip edeceği ana kalem Fed’in ekonomik tahminleri olacak. 

Capital. com kıdemli analisti Kyle Rodda, “Veriler, faiz beklentilerinde marjinal değişikliklere yol açıyor ancak sonuçta piyasalar son zamanlarda bu yıl üç faiz indirimine oldukça kararlı. Gelecek hafta daha şahin bir Fed bu rakamı ikiye düşürebilir ve ilk faiz indirimi beklentisini eylül ayına erteleyebilir.” diyerek, bunun dolar için bir boğa vakası anlamına geleceğini ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti