Ekonomi ve Finans Haberleri

Seçim Sonrası Döviz Kurları Geri Çekildi

Nisan 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Seçim Sonrası Döviz Kurları Geri Çekildi

Döviz kurları pazar günkü yerel seçimlerin ardından düşüşle başladıkları haftanın ikinci işlem gününde de rekor seviyelerinin altında seyrediyor. Küresel piyasalarda ise dolar endeksi, zayıflayan faiz indirimi görünümünden aldığı destekle tırmanışını sürdürüyor.

Dünü 32,2757 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,2600 liradan açıldıktan sonra TSİ 12.30’da 0,34% düşüşle 32,1646 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra dünü 34,6726 liradan tamamlayan Euro da ekside seyretti ve 0,26% düşüşle 34,5823 liraya geriledi.

Goldman Sachs CEEMEA Ekonomi Eş Başkanı Clemens Grafe bir notunda, “Sadece mevcut politikaların sürdürülmesi, ki böyle olmasını bekliyoruz, bizce önümüzdeki haftalarda sermaye akışını desteklemeli. Cari işlemler hesabının yapısal olarak düzeltilmesi ve mevsimsel olarak iyileşecek olmasıyla, liranın son aylara göre çok daha iyi desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

🎯 Dolar Endeksi Son 2 Ayın Zirvesinde

Seçim Sonrası Döviz Kurları Geri Çekildi

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, güçlü veri açıklamalarının ardından piyasaların faiz indirimi umutlarının bir kez daha darbe almasından destek aldı ve 104,971 seviyesine yükselerek son sekiz haftanın en iyi seviyesini gördü.

Dün yayınlanan iki veri, ABD imalat sektörünün 2022’den bu yana en güçlü konumunda olduğunu gösterdi.

Institute for Supply Management’ın imalat PMI’ı mart ayında imalat sektörünün Eylül 2022’den bu yana ilk kez genişlemeye geçtiğini gösterirken, S&P Global’in bir ölçümü ABD ekonomisinden etkilenmeye devam eden üretimin geçen ay 22 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi.

Bloomberg verilerine göre, ISM’nin imalat PMI değeri mart ayında 50,3 ile şubat ayındaki 47,8 seviyesi ve ekonomistlerin beklediği 48,3 değerinin oldukça üzerinde geldi. 

CME’nin FedWatch aracına göre ise piyasalar, bir hafta önce yaklaşık 70,1% seviyesinde olan Fed’in haziran ayında faiz indirimine gitme olasılığını şu anda 61,3% olarak fiyatlıyor.

Westpac’ın döviz stratejisi başkanı Richard Franulovich, dolar endeksine atıfta bulunarak, “ABD için sağlam büyüme dinamiklerinin farklılaşması ve diğer döviz birimleri için durgun büyümeye karşı azalan Fed faiz indirimi riski, herhangi bir dolar endeksi düşüşünün alım fırsatı olarak görülmesi gerektiğini gösteriyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Yahoo Finance