Bültenler

SEC; Coinbase’i, Yeni Ürünü Lend’i Piyasaya Sürmesi Durumunda Dava Açmakla Tehdit Etti

September 8, 2021 • 2 dakika okuma süresi
SEC; Coinbase’i, Yeni Ürünü Lend’i Piyasaya Sürmesi Durumunda Dava Açmakla Tehdit Etti

Coinbase (COIN), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından uyarıldı. Şirketin söz konusu ürünü Lend’i duyurma planları haziranda şekillenmişti ancak Coinbase o tarihten bu yana SEC tarafından engellenmeye çalışılıyordu.

Halka ilk tanıtıldığından beri yüksek ilgiyle takip edilen Lend, geleneksel faiz hesaplarının aksine FDIC sigortası kullanmayarak yerine bir “huzur” sigortası sunmayı taahhüt etmişti. Ayrıca Lend sadece USDC stablecoin’e uygulanmıştı.

Böylece Coinbase, Lend ile birlikte USDC sahiplerine %4’lük faiz ödemesi yapmayı taahhüt ediyor. SEC ise bu hamleye karşı çıkarak Coinbase’e dava açmayı planlıyor.

  • Coinbase’in Hukuki İşlerden Sorumlu Yöneticisi Paul Grewal, SEC’in; Lend’i neden yasaklamak istediğine dair bir açıklama yapmadığını veya bir sebep göstermediğini ileri sürüyor.

🏃 Bir Adım Gerisi

Coinbase CEO’su Brian Armstrong yayınladığı Twitter dizisinde SEC’i eleştirerek, SEC’in kripto para politikaları konusunda şeffaf olmadığını ve yıldırma taktikleri yürüttüğünü ifade etti.

Son çare olarak Lend konusunda SEC ile mahkemede savaşmayı seçebileceklerini söyledi.

Coinbase yöneticilerinin son 1 ayda 243.24 milyon dolar değerinde hisse sattıkları belirtildi. Hisseleri yaklaşık 5 aydır NASDAQ’ta listelenen şirket yöneticileri bu satışla birlikte toplamda 5.43 milyar dolarlık satış yapmış oldular.

👀 Nasıl Etkiledi?

coinbase.jpg

Çıkan haberler sonrası COIN günü %-4,11 düşüşle 267 dolardan kapattı. NASDAQ’ta listelenmesiyle birlikte Bitcoin fiyatında artışa sebep olan Coinbase (COIN), son 3 ayda %20,36 artış göstermişti.

Yasal Not: Veriler 07.09.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı