Al Sinyali Veren Hisseler

Scotiabank, Yapay Zekânın Dolaylı Kazananlarına “AL” Diyor

February 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Scotiabank, Yapay Zekânın Dolaylı Kazananlarına “AL” Diyor

ChatGPT’nin Kasım 2022’de piyasaya sürülmesinden bu yana yapay zekâ uygulamalarına olan talep hızla artmaya devam ediyor. Ancak Scotiabank’a göre teknoloji devlerinin dışındaki bazı şirketler, önümüzdeki birkaç yıl içinde yapay zekâ patlamasından faydalanmak için iyi bir konuma sahip.

Kanadalı bankanın yatırım bankacılığı bölümünden analistler, yapay zekâ sistemleri daha da geliştikçe ve yaygınlaştıkça, haliyle veri merkezlerine ve elektrik enerjisine olan talebin artacağını öngörüyor.

Bunun nedeni ise yapay zekâ uygulamalarına güç sağlayan özel grafik işlem birimi (GPU) çiplerinin, merkezi işlem birimleri (CPU) gibi yapay zekâya dayalı olmayan çiplere kıyasla iki kattan fazla elektrik tüketmeleri.

✍️ Scotiabank analistleri, veri merkezleri ve yenilenebilir enerjine yönelik talepten yararlanmak için iyi bir konuma sahip olduğunu düşündükleri altı hisse öneriyor:

  • Digital Realty Trust (DLR)
  • Equinix (EQIX)
  • Dominion Energy (D)
  • Exelon (EXC)
  • Southern (SO)
  • Brookfield Renewable Partners (BEPC)

💡 Analistler, 22 Ocak’ta müşterilerine gönderdikleri bir notta, yapay zekâ uygulamalarının büyümesinin ikinci dereceden etkisi hakkında, “Veri merkezi sektörünün görünümü konusunda iyimserleşiyor ve Equinix ile Digital Realty’nin talepte önemli artışlar görmesini ve değerlemeleri artırmasını bekliyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Veri merkezi operatörü Digital Realty, işletmeler arasında yapay zekâ kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, şirketler tarafından oluşturulan ve tüketilen verilerin 2020 seviyelerinden 2025 yılına kadar küresel olarak 28% artmasını beklediğini söyledi. 

Bu haftanın başlarında, bir diğer veri merkezi şirketi Equinix de şirketlerin yapay zekâ uygulamaları oluşturmak için Nvidia’nın (NVDA) yapay zekâlı süper bilgisayar altyapısını yönetmelerine olanak tanıyacak yeni bir bulut hizmeti başlattı.

🥇 Scotiabank, 155 dolar hedef fiyatını koruduğu ve notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükselttiği Digital Realty için özellikle oldukça iyimser. Bankanın hedef fiyatı, hisselerin 9% yükselebileceğine işaret ediyor. Şirketin hisseleri son 12 ayda 30%’un üzerinde yükseldi. 

Analistler, “Yapay zekânın doymak bilmeyen veri talebini karşılamak için kapasitesini artırırken, aynı zamanda yeni yatırımları finanse etmek için ortak girişim ortaklarına güvenerek bilançosunun kaldıracını azaltan Digital Realty’nin, artan hissedar değeri yaratmak için birinci sınıf bir konumda olduğuna inanıyoruz.” diyor.

🔍 Öte yandan Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) gibi büyük teknoloji şirketleri de yapay zekâ odaklı büyüme beklentisiyle veri merkezi kapasitelerini genişletmek için milyarlarca dolarlık planlar açıklıyor. 

Scotiabank, devasa ve enerjiye aç veri merkezleri nedeniyle teknoloji şirketlerinin yenilenebilir enerjinin en büyük kurumsal tüketicileri olacağına inanıyor.

Bu kapsamda analistler, NextEra Energy (NEE), NextEra Energy Partners (NEP) ve Brookfield Renewable Partners’ı teknoloji devlerinin artan elektrik talebini yenilenebilir kaynaklarla karşılayabilecek en iyi şirketler olarak belirledi.

Scotiabank, Yapay Zekânın Dolaylı Kazananlarına “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC