Bültenler

Sayın Dünya Ekonomisi, İyi Misin?

September 1, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Sayın Dünya Ekonomisi, İyi Misin?

Borsa ve Beklentiler

Kırılan Şevkler: Tekil haberlerle Snap, Netflix ve Meta gibi şirketlerde artışlar görülse de faiz artışlarına bağlı artan ekonomik büyüme endişeleri borsanın geneline yayılan bir yükselişi engellemeye devam ediyor. 

Laf Ağızdan Bir Kere Çıkar! Enflasyonla mücadelede faiz artırımları konusunda geri adım atmayan FED, yakın zamanda faiz indirimlerine başlamayacak gibi görünüyor. Cleveland FED Başkanı Mester, 2023 başlarına doğru faizlerin en az 150 baz puan daha artabileceğini ve gelecek sene bir faiz indirimi beklemediğini belirtti.

Sayın Dünya Ekonomisi, İyi misin? Ekonomik büyüme ve enflasyona yönelik (yani faiz artırımlarına yönelik) endişeleri artıran diğer veriler ise okyanus ötesinden geldi. Çin’in imalat endeksi yine 50 puanın altında gelerek üst üste ikinci kere daralmış oldu. Avrupa enflasyon oranı ise rekor yükselişle yıllık 9,1% seviyesine çıktı.

Potansiyeli En Yüksek Hisseler… Her düşüşün bir kalkışı varsa, elbette borsadaki her düşüşün de bir yükselişi olmuştur. Son aylardaki korku imparatorluğunda zirvelerinden en çok düşerek fiyat hedeflerinden uzaklaşan hisseler analistlere göre en çok yükselecek hisseler olabilir!

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini inceleyerek analistlerin fiyat hedeflerine göre en çok yükselme potansiyeline sahip hisselere göz atabilirsin.

Sayın Dünya Ekonomisi, İyi Misin?

Korku: Haftanın dördüncü gününde yatırımcı duygusu Nötr bölgedeki seyrine devam ediyor!

Geçtiğimiz hafta kapanışında Jackson Hole toplantısı sonrası Powell’ın açıklamaları ile korku bölgesine gerileyen duygular, piyasanın yüksek faiz artışı ihtimallerini fiyatlaması ile nötr bölgeye yükselerek bu bölgede temkinli seyrini sürdürüyor.

Sayın Dünya Ekonomisi, İyi Misin?
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Ayın Lider Sektör ve Hisseleri

Sayın Dünya Ekonomisi, İyi Misin?

Hisseler

Nvidia (NVDA): ABD Hükümeti, Çinli şirketlerin Nvidia çiplerini askeri amaçlarla kullanabileceği veya ticari sırları çalabileceği korkusuyla Nvidia’ya Çin ve Rusya’da çip satışını durdurmasını söyledi. Kaynak

 • Şirket, Çin ordusu tarafından kullanılma riskini azaltmak için Hong Kong da dahil olmak üzere Çin’e yapılacak ihracatlar için yeni bir lisans gerekliliği hakkında SEC’e bilgi verdi.
 • Nvidia, Çin ihracatını sürdürmek için bazı lisanslara başvurduğunu ancak ABD Hükümetinin bir muafiyet verip vermeyeceğini bilmediğini söyledi.
 • Şirket, kısıtlamanın işletmelere satılan grafik işleme birimleri olan A100 ve H100 ürünlerini etkileyeceğini söyledi.
 • Nvidia hisseleri, şirketin ABD Hükümetinin Çin’deki satışları kısıtladığını söylemesinin ardından çarşamba günü kapanış sonrası işlemlerde düşüş yaşadı.

Disney (DIS): The Wall Street Journal’ın haberine göre Walt Disney, düzenli bir ücret karşılığında bir dizi indirim veya avantaj sunabilecek bir üyelik programı göz önünde bulundurarak tüketici tabanını geliştirmek istiyor. Bu kulağa biraz Amazon.com’un Prime programıyla benziyor gibi geliyor. Kaynak

 • Disney+’a bir e-ticaret yönü getirmek, medya devini teknoloji/akış rakibine daha çok benzetecektir. Rapora göre, aboneler bir kod tarayarak Disney şovlarıyla ilişkili ürünleri satın alabilecek.
 • WSJ, Disney’in halihazırda en büyük hayranlarına yönelik bir üyelik programına (yıllık 99,99-129,99 dolarlık D23 hayran kulübü) sahip olmasına rağmen yeni bir programın daha sıradan Disney müşterilerini hedefleyeceğini söyledi.

3M (MMM): 3M, maliyet düşürme hamlesinin bir parçası olarak bazı işleri sonlandırmayı planlıyor.

 • Bloomberg’ün haberine göre, şirketin güvenlik ve endüstriyel bölümü başkanı; çalışanlarına, bölümünün yapısını yeniden düzenlemeyi, azaltmayı, portföyünü düzene sokmayı ve iş süreçlerini yeniden düşünmenin yanı sıra kapatmayı da planladığını belirten bir mesaj gönderdi.
 • Bu bölüm, şirketin gelir bakımından en büyük birimidir ve geçen yılki toplam satışların 35,4 milyar dolarının 34%’ünü oluşturmuştur. Kaynak

Bu Hafta Neler Var?

ABD Ağustos Ayı ISM İmalat Endeksi: Perşembe, TSİ 17.00

Beklenti: 52,0

 • Nasıl Okunmalı? Ülkenin ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Ülke ekonomisinin üretim, işgücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını gösterir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Özellikle resesyon endişeleri varken borsaya da pozitif yansıyabilir.

ABD Ağustos Ayı Tarım Dışı İstihdam: Cuma, TSİ 15.30

Beklenti: 300 bin

 • Nasıl Okunmalı? Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Bu yüzden beklentilerin üzerinde gelen bir veri, doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Sayın Dünya Ekonomisi, İyi Misin?
 • Altın: FED üyelerinden gelen açıklamalarla altın fiyatları düşüşünü sürdürerek altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. 
 • Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, çarşamba günü FED’in gösterge oranını 2023’ün başına kadar 4%’ün üzerine yükseltmesi ve yıl sonuna kadar orada bırakması gerektiğini söyledi. Bu açıklamalar faizsiz getirisi olan altın üzerinde olumsuz etki yarattı.
 • Özellikle Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere globalde de artan parasal sıkılaşma görünümü, altının ağustosta art arda beşinci ayında da değer kaybetmesine sebep oldu. Bu düşüş, dört yılın en uzun düşüş serisi oldu.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol eylül ayına sert bir düşüşle giriş yaptı. Bu 28 ayın en uzun düşüş serisi diyebileceğimiz bir düşüştü. Düşüşte resesyon endişeleri ile birlikte petrol talebinin gerileyeceği endişesi etkili oldu.
 • OPEC+ son toplantılarında küçük bir arz artışını kabul ettikten sonra üretim politikasına karar vermek için 5 Eylül’de tekrar toplanacak. Toplantının çıktıları petrol fiyatları için katalizör olabilir.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Sayın Dünya Ekonomisi, İyi Misin?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı