Analist Notları

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

November 14, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında gündeme yerleşen İsrail-Hamas Savaşı yeniden yatırımcı odağını savunma sektörü hisselerine çekmiş durumda.

⚔️ Savunma şirketlerinin müşterileri devletlerdir. Dolayısıyla bu gibi savaş durumları, her ülkenin kendi askeri gücünü kuvvetlenmesi için savunma harcamalarını artırılmasına yönelik farkındalık oluşturur.

ABD, parasal sıkılaşma süreci ve borç tavanı krizlerine rağmen savunma harcamalarını artırmaya devam ediyor. Bu yıl 877 milyar dolar olarak bütçelenen ABD savunma harcamalarının 2024’te 3,4% artırılması planlanıyor. 🪖

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

Savunma hisseleri denildiğinde birçok yatırımcının aklına büyük piyasa değeri olan şirketler geliyor. Bununla birlikte, orta ve küçük ölçekli şirketlerde de gizli cevherler var. Dilersen kıyıda köşede kalmış, küçük sermayeli savunma şirketlerini birlikte inceleyelim!

Getiri Potansiyeli ile Dikkat Çeken Küçük Sermayeli Savunma Şirketleri

Rocket Lab USA, Inc. (RKLB)

Rocket Lab, uzay ve savunma endüstrileri için fırlatma hizmetleri ve uzay sistemleri çözümleri sunmaktadır. Fırlatma ve uzay sistemlerinde küresel bir lider olarak adlandırılan şirket, uydu tasarımı ve üretimi, uzay yazılımı ve bileşenleri ve güvenilir fırlatma hizmetleri gibi faaliyetleri kapsamaktadır. Rocket Lab, ABD’nin en sık fırlatılan ikinci roketi olan ve sektöre yön veren bir fırlatma aracı olan Electron’a öncülük etmesiyle biliniyor. Güncelde şirket, Dünya’ya hayati veriler ve hizmetler sağlayacak yeni nesil büyük fırlatma aracı Neutron’u geliştiriyor.

En büyük müşterisi NASA olan Rocket Lab, yatırım fonlarına göre satın alınabilecek en iyi küçük sermayeli savunma hisselerinden biri olarak adlandırılıyor. 

Rocket Lab, analistler tarafından 7,68 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor ve 77% getiri potansiyeli sunuyor.

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

Ducommun Incorporated (DCO)

1849’da kurulan ve California’nın en eski şirketi olan Ducommun Incorporated, havacılık ve savunma endüstrilerine yönelik mühendislik ve imalat ürünleri ve hizmetleri sunan bir tedarik şirketidir. Ducommun yüksek güvenilirliğe sahip ara bağlantı sistemleri, baskılı devre kartı düzenekleri ve entegre elektronik, elektromekanik ve mekanik düzenekler üretir. Havacılık faaliyetleri ise büyük, karmaşık bileşenleri ve düzenekleri içeriyor.

Ducommun, analistler tarafından 63 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor ve 26% getiri potansiyeli sunuyor.

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

Kaman Corporation (KAMN)

Kaman Corporation, havacılık ve savunma endüstrisine yönelik ürünlerin Amerikalı tasarımcısı ve üreticisidir. Şirketin üç iş bölümü bulunmaktadır: Mühendislik Ürünleri, Hassas Ürünler ve Yapılar. Şirket havacılıkta birçok ilke imza atan helikopterlerin tasarımcısı ve üreticisi olarak faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda kompozit ürünler, rulamla, contalar, sensörler ve hidrolik frenler gibi havacılık bileşenlerini üretiyor.

Kaman, analistler tarafından 30 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor ve 51% getiri potansiyeli sunuyor.

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

Astronics Corporation (ATRO)

Astronics Corporation dünya çapında havacılık, savunma ve elektronik endüstrileri için ürünler tasarlıyor ve üretiyor. Şirket, havacılık ve savunma alanlarında hizmet vermektedir. Astronics; güç, bağlantı, aydınlatma, iç mekan ve test teknolojilerimizi entegre ederek Boeing ve Panasonic gibi şirketlere ürün tedarik ediyor.

Astronics, analistler tarafından 20 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor ve 35% getiri potansiyeli sunuyor.

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

Leidos Holdings (LDOS)

Leidos Holdings, savunma alanında en büyük bilgi teknolojisi şirketlerinden biridir. Aynı zamanda aktif olarak donanım alanına da faaliyet gösteren şirket, otonom gemiler için elektronik ve ana beyin üretiminde rol alıyor. Leidos, küresel çapta olası tehditlere karşı savunma sistemleri geliştiriyor. Şirket aynı zamanda teknoloji yetkinliğini medikal sistemlerin geliştirilmesinde de kullanıyor. 

Leidos, analistler tarafından 120,09 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor ve 15% getiri potansiyeli sunuyor.

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

İlgini Çekebilecek Diğer Küçük Sermayeli Savunma Şirketleri

Hisse filtreleme yöntemini kullanarak 5 yıllık satış büyüme ortalaması 5%’in üstünde, özsermaye kârlılığı 3%’ten fazla ve son dönemlerde zarar açıklamamış küçük sermayeli savunma şirketlerini senin için listeledik. Listeyi piyasa değerine göre sıraladık.

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri
  1. Heico (HEI)
  2. Axon (AXON)
  3. Huntington Ingalls (HII)
  4. Elbit Systems (ESLT)
  5. Curtiss-Wright (CW)
  6. Woodward (WWD)
  7. BWX Technologies (BWXT)
  8. CAE (CAE)
  9. Moog (MOG)
  10. VSE (VSEC)

Savunma Sektörünün Küçük Temsilcileri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morningstar, Rocket Lab, Ducommun, Kaman, Astronics, Leidos