Borsa Yorumları

Savunma Sektöründe Güçlü Görünüm!

February 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Savunma Sektöründe Güçlü Görünüm!

Credit Suisse’e göre Lockheed Martin (LMT), savunma sektörü görünümünün güç kazandığı bu yıl, büyüme eğilimini geri kazanabilir. 

Silah şirketinin “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” olan notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükselten analist Scott Deuschle, hisse için fiyat hedefini de 427 dolardan 510 dolara çıkardı. Bu fiyat hedefi salı günkü kapanış fiyatına göre 9% artış anlamına geliyor.

Pazartesi günkü bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan Deuschle, “LMT; sipariş-satış çarpanı 1.0’ın altında kalan, izleyen 12 aylık sipariş:satış çarpanı 3. çeyrekte 1,08’e ve 4. çeyrekte 1,22’ye ulaşan arka arkaya üçüncü çeyreği gördü. Bu ivmeyi, önceki notumuzun dayandığı gerekçenin artık geçerli olmadığına dair güçlü bir sinyal olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Doğrusunu söylemek gerekirse; savunma alanındaki tecrübemiz, gelir artışının hemen hemen her zaman sipariş rakamlarındaki artışla hız kazandığını söylüyor. Dolayısıyla LMT’nin bu yıl büyüme eğilimine geri dönebileceği konusunda giderek daha iyimser düşünüyoruz. Bu ivme, anlamlı bir yukarı yönlü tahmin fırsatı verebilir.” diye ekledi. 

Lockheed Martin (LMT) son 12 ayda yaklaşık 20% yükseldi. 

Deuschle, Lockheed Martin’in savaş uçağı modellerinden biri olan F-35 ile ilgili olarak malzeme alımlarının düşük seviyede kalmasının bu yıl esmesi muhtemel ters rüzgarlar arasında olduğunu kaydetti. THAAD füzesavar sistemindeki hacmin düşmesi de büyüme üzerinde baskı oluşturabilir ve bunun yanı sıra savunma bakanlığı bütçelerinin azaltılmasına neden olabilir. 

Tüm bu gelişmelere rağmen Credit Suisse, birikmiş işleri ve tedarik zincirinde iyileşme olasılığı göz önüne alındığında, şirketin son tahminlerinde öngörülenlerden daha fazla büyüme olabileceği konusunda iyimser olduklarını açıkladı.

Daha önceki bilanço veri modellerine dayanarak değerlendirmeler yapan Deuschle, şirketin 2022’deki 11%’lik birikmiş iş büyümesinin, 2023’teki gelir büyümesinin habercisi olduğunu vurguladı.

Savunma Sektöründe Güçlü Görünüm!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC