Borsa İstanbul Notları

“Satışlarda Sınırlı Artış, Kâr Marjlarında Baskı” : BIGCH 3Ç23 Bilançosu

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
“Satışlarda Sınırlı Artış, Kâr Marjlarında Baskı” : BIGCH 3Ç23 Bilançosu

Büyük Şefler Gıda (BIGCH), 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

"Satışlarda Sınırlı Artış, Kâr Marjlarında Baskı" : BIGCH 3Ç23 Bilançosu
  • Şirket 2023 3. çeyrekte 55,5 milyon TL net kâr açıkladı. Önceki çeyreğe göre 11% düşüş, önceki yılın aynı çeyreğine göre 282% büyüme izlendi. 
  • Net kâr oluşumunda; misafir sayısındaki artış, yatırım faaliyetlerinden gelirler ve finansman giderlerinde sağlanan düşüş katkı sağladı. Diğer yandan çeyreksel bazda, önceki çeyreğe göre daralan brüt kâr marjları ve artan faaliyet giderleri de negatif etki yarattı.
  • 2023 3. çeyrekte önceki çeyreğe göre 10%, önceki yılın aynı çeyreğine göre 87% oranda büyüme sağlanarak 468,3 milyon TL net satış rakamına ulaşıldı. Büyümede; restoran sayısındaki artış ve birebir restoranlardaki net satış büyümesi etkili oldu.
  • FAVÖK, önceki çeyreğe göre 16% düşüş, önceki yılın aynı çeyreğine göre 61% oranda büyüme sağlanarak 102,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.
  • Satın alım gücü takip edilerek yapılan fiyat düzenlemeleri ve maliyet yönetimi ile 2022 yılı 9 aylık sonuçlara göre; brüt kâr marjında kümülatif bakışla 3,6 puanlık sınırlı iyileşme sağladı. Çeyreksel bazda önceki yılın aynı çeyreğine göre 2,1 puan artış izlense de önceki çeyreğe göre 8,8 puan daralma ile 29,57% seviyesinde gerçekleşti.
  • Gelecek dönemde fiyatlarda olası güncellemelerin talebe etkisi, önemle takip edilmesi gereken veriler arasında yer alıyor.
  • Finansman giderlerinde iyileşme izlense de faaliyet giderleri ve diğer artan maliyetler kâr marjlarında baskılanmaya sebep oldu.
  • Şirket 2023’ün üçüncü çeyreğinde toplam finansal borçlarını azaltmış olup net nakit pozisyonunu 558,6% artışla 210,1 milyon TL seviyesine yükseltti.
  • Çeyreklik bazda zayıflama emareleri izlense de kümülatif anlamda enflasyon üzeri büyüme pozitif karşılanabilir.

"Satışlarda Sınırlı Artış, Kâr Marjlarında Baskı" : BIGCH 3Ç23 Bilançosu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP