Borsa Yorumları

Satın Alım Fırsatı Sunduğu Düşünülen Hisseler

March 14, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Satın Alım Fırsatı Sunduğu Düşünülen Hisseler

Satış dalgası öncesinde geçen hafta açıklamalarda bulunan Defiance ETF yatırım direktörü Sylvia Jablonski, yükseliş sonrasındaki fiyat kırılmalarının yatırımcılar tarafından izlenmesini tavsiye etti.

Jablonski, “Son 20-30 yıla baktığımızda, borsalardaki en güneşli günlerin bir tür resesyon, kriz veya pik sonrası fiyat düşüşü sürecinde yaşandığını görüyoruz. 

Bir yatırımcıysanız ve bulunduğumuz noktadan baktığımızda belirsizlik sislerinin biraz daha dağılacağını düşündüğümüz 2024 sonrasında da bu işin içinde olacaksanız, o zamanlarda ve kesinlikle bundan on yıl sonra bulabileceğiniz fiyatlardan daha düşük seviyelerde satın alma şansınızın gerçekten yüksek olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan BD8 Capital Partners CIO’su Barbara Doran, yüksek faiz oranlarından endişe duyuyor olsa da teknoloji sektörünün “tamamen tıkırında gittiğine” ve “bu seviyeyi koruduğuna” inanıyor.

Bu yılın en sıcak teknoloji teması olan yapay zeka hamlelerini ve “tarihsel olarak cazip” değerlemeleri göz önüne alan Doran, yüksek piyasa değerli teknoloji şirketlerine yeniden odaklandığını belirtti.

Meta (META) konusunda iyimser bir duruş sergileyerek, bu yıl yaklaşık 60%’tan fazla değer kazanmasına rağmen hisse için 15% ile 35% arasında bir yükselme potansiyeli gördüğünün altını çizdi.

Doran’a göre, Meta (META)’nın tüm platformlardaki kullanıcı sayısı ve kapsamı artmaya devam etti ve Reels platformundan elde ettiği geliri artırmakla yetinmeyen şirket aynı zamanda finansal disiplinini de güçlendirdi.

Doran’ın beğendiği hisselerden biri de Apple (APPL). Şirketin ABD dışındaki lüks segment akıllı telefon pazar payını büyütmesini ve bunun yanı sıra önemli rakibi Samsung’un elinden pazar payı kapma kabiliyetini öne çıkarıyor.

Defiance yatırım direktörü Jablonski, büyük Wall Street bankaları arasındaki favori seçimlerinin yapay zeka ve makine öğrenimi alanıyla bağlantılı olduğunu vurguladı.

Jablonski, “Yarı iletkenler, kuantum bilişim, yapay zeka ve makine öğreniminden oluşan hisse sepetine baktığımızda, bu alanda lider olan hisseler uzun vadede başarı kaydedebilir.” ifadelerini kullandı.

Küresel pazar istihbarat kuruluşu International Data Corporation’ın yaptığı araştırmayı hatırlatan Jablonski, yapay zekanın 2026 yılına kadar 37%’lik bir bileşik büyüme kaydetmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi. “Bu büyüme o kadar da uzakta değil.”

Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA), Advanced Micro Devices (AMD), Alphabet (GOOG) (GOOGL) ve Amazon (AMZN)’u bu alandaki olası liderler olarak gösteren Jablonski, “52 haftanın en yüksek seviyesi olan çift haneli rakamlardan” işlem gördükleri göz önüne alındığında, şu an itibarıyla bu hisselerin pozisyon alma noktasında “büyük bir fırsat” olduğuna inanıyor.

The Next Generation Quantum Computing & Machine Learning ETF borsa yatırım fonu, Defiance ETF’nin portföyünde yer alıyor. Borsada işlem gören bu fon son 3 ayda (22.12.22′-22.03.23′) 15%’den fazla değer kazandı.

Diğer taraftan CI Barrett Private Wealth yatırım direktörü Amy Kong, güçlü bir iş modeline sahip “gösterişli bir şirket” olarak nitelendirdiği Microsoft (MSFT)’u destekliyor.

Kong; şirketin bol miktarda serbest nakit akışı oluşturduğunu, Alphabet (GOOG) (GOOGL)’e kıyasla “çok daha fazla büyüme motoruna” sahip olduğunu ve bulut bilişim segmentini önümüzdeki çeyrekte yaklaşık 30% büyütmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Firetrail Investments yatırım stratejisi başkanı Anthony Doyle ise, Microsoft (MSFT)’u volatiliteye rağmen yükseliş eğilimindeki bir teknoloji hissesi olarak nitelendirdi.

Satın Alım Fırsatı Sunduğu Düşünülen Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC