BIST Şirket Haberleri

SASA Polyester, 20 Milyar Dolarlık Yatırımda Yol Haritasını Belirledi

January 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
SASA Polyester, 20 Milyar Dolarlık Yatırımda Yol Haritasını Belirledi

Türkiye’nin en önemli yatırım hamlelerinden birine imza atacak olan Sasa Polyester yol haritasını belirledi.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’nun verdiği bilgiye göre;

1. faz: 2023-2026 yılları arasında 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisi, 2 milyon ton kapasiteli paraksilen ve aromatik üretim tesisi ve liman yapımı sağlanacak.

2. faz: 2025-2028 yılları arasında 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisi, 200 bin ton kapasiteli SAP, 100 bin ton kapasiteli 2-EH, 300 bin ton kapasiteli ACN, 1,6 milyon ton kapasiteli PTA ve 700 bin ton kapasiteli MEG üretim tesisleri kurulacak.

3. faz: 2027-2032 yılları arasında 12 milyon ton kapasiteli rafineri tesisi ile entegrasyon tamamlanarak 2 milyon ton kapasiteli 2. faz aromatik ve paraksilen, 700 bin ton kapasiteli MEG üretim, 1 milyon ton kapasiteli polietilen ve 600 bin ton kapasiteli PVC üretim tesisleri devreye girecek.

✍️ 2023’ün İlk Ayında 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Sözleşmesi İmzaladı

Sasa Polyester, 18 Ocak 2023 tarihi itibarıyla Honeywell UOP ile Adana Yumurtalık yatırım alanında, 1,5 milyar dolarlık yatırım tutarı ile propilen üretim tesisi kurulmasıyla ilgili lisans, teknik hizmet ve garanti anlaşması imzalamıştı.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılan açıklamaya göre, yatırım 2026 yılının ilk yarısında devreye girecek ve ciroya katkısı 1,2 milyar dolar olacak.

Sasa’nın yatırım planını hayata geçirmesiyle birlikte Türkiye’de üretilmeyen ve yıllık yaklaşık 2,5 milyon ton ithalatı yapılan propilenin 1 milyon ton üretimi ile ihtiyacın 40%’ı milli kaynaktan karşılanmış olacak.

Kaynak

SASA Polyester, 20 Milyar Dolarlık Yatırımda Yol Haritasını Belirledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı