Borsa İstanbul

SAHOL Bilanço Analizi: Net Kârda Önemli Daralma

SAHOL Bilanço Analizi: Net Kârda Önemli Daralma
Google News Icon Takip Et

Sabancı Holding (SAHOL), 2023 son çeyrek bilançosunu açıkladı. 

Gerçekleşen rakamlarlar incelendiğinde net kârda reel anlamda önemli düzeyde daralma yaşandığı ve bu yaşanan daralmanın yalnızca enflasyon muhasebesi etkisinden kaynaklı olarak değil, aynı zamanda operasyonel gerilemelere de bağlı olduğu izlendi. Piyasada tartışma konusu olmaya devam eden enflasyon muhasebesi uygulaması her ne kadar etki arındırılarak yapılan yorumları beraberinde getirse de, etkinin yok sayıldığı değerlendirmeler sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır.

Varlıkların gerçek değerini ortaya çıkaran enflasyon muhasebesi özkaynaklarda önemli artışlara sebep olduğu gibi kârlılıkta da gerçek kâr rakamlarının ortaya çıkmasını sağlıyor. 

SAHOL özelinde artan F/K oranı dikkat çekici, PD/DD oranında sınırlı gerilemeler yaşansa da F/K tarafındaki sıçrama çok daha güçlü olarak gerçekleşti. Bu anlamda özsermaye kârlılığı oranında da önemli düşüşler izlenerek 7% seviyelerine kadar gerilemiş durumda.

Bu kapsamda piyasa algısının da sonuçların zayıf olduğu yönünde olacağı düşünülebilir. Nitekim SAHOL bilanço sonrası piyasa açılışı olarak güne negatif bir başlangıç yaptı.

Bilanço Özeti

Şirketin 2023 yılında satışları 11% artışla 137 milyar TL’ye gelmesine karşın, net kârı yıllık olarak 61% düşüşle 15,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Piyasada beklenti bu dönemde SAHOL’ün 47,01 milyar TL net kâr açıklaması yönündeydi. 

Öte yandan net kârdaki düşüşe rağmen, şirketin bu dönemde özkaynaklarında 58%’lik bir artış gözlemlendi. Buna göre Sabancı Holding’in özkaynakları 2023 sonunda 220,6 milyar TL olarak kaydedildi.

Şirketin brüt kârı da 2023 sonunda 185,8 milyar TL olarak gerçekleşirken, bir önceki sene aynı dönemde 204,1 milyar TL seviyesindeydi. Bu brüt kâr da 9%’lik düşüşe işaret etti.

Şirketin FAVÖK oranı 28% düşerek 109,9 milyar TL’ye, esas faaliyet kârı da 27% düşüşle 124,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin net kâr marjına bakıldığında 2022 son çeyrekteki 64,29%’den 11,26%’ye düştüğü görülürken, brüt kâr marjı 165,8%’den 135,6%’ye geriledi. Sabancı Holding’in FAVÖK Marjı ise 125,12%’den 80,25%’ye düştü. 

2024 Yılı İçin Temettü Açıklaması Yaptı

Sabancı Holding, 2023 son çeyrek bilançosunu duyurması ile birlikte 2024 temettü ödemesi için de açıklama yaptı.

Şirket son 5 dönemde 5 kez temettü ödemesi gerçekleştirirken, bu dönemlerde ortalama olarak kârının 14%’sini ortakları ile paylaştı. Bu dönemlerde en yüksek temettü verimliliğine 4,42% ile 2023’te ulaşırken, en düşük temettü verimine ise 3,79% ile 2021 yılında ulaştı.

Şirket geçtiğimiz yıl 3 Nisan 2023’te hisse başına net 1,57 TL temettü ödemesi yaptı. Şirket, KAP’a yaptığı bildirimde ise 2024’te 2,64 TL temettü ödemesi için şirket genel kuruluna teklifte bulunulacağını belirtti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables, Finnet2000