Piyasa Öncesi

Şahin FED ve ECB’ye Rağmen Borsalar Yükselişte

Şahin FED ve ECB’ye Rağmen Borsalar Yükselişte
Google News Icon Takip Et

FED’in faizleri sabit bırakması sonrası faiz artırımı döngüsüne devam edileceği açıklamaları ve dün Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelen faiz artırımına rağmen borsalar ABD’de güçlü perakende satış verisi ve süregelen boğa (artış eğilimi) piyasasıyla artıda kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,15%, S&P 500 1,22% ve Dow Jones 1,27% yükseldi. Hatta, dünü 4.426 puanda kapatan S&P 500, altı gün üst üste yükselmiş oldu ve Kasım 2021’den bu yana ilk kez artış eğilimini korudu. 

Analist Yorumu 

FED’in 15 aylık agresif para sıkılaşması hamlelerine mola verdiği faiz açıklamalarından bir gün sonra, dün de ECB politika faizini çeyrek puan artırdı. Borsalardaki rallinin devam etmesi, yatırımcıların faiz kararlarına karşı yenilmedi.

Analist Phillip Toews, bu ralliyi teknoloji sektöründeki yapay zekâ coşkusuna ve boğa piyasasına yeni dahil olan şirketlere bağlıyor. Toews, “Piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirketlerin temellerinin fiyatlarını aklayacağını düşünmüyorum ancak bu temeller ile piyasa momentumu ve piyasalara akan nakit arasında bir rekabet olduğunu düşünüyorum. Şu anda ikincisi kazanıyor gibi görünüyor.” diyor. 

Öte yandan dün açıklanan ekonomik veriler de görünümü güçlendiriyor gibi görünüyor. ABD perakende satışları, mayısta 0,2% düşüş beklentisinin çok üzerinde 0,3% yükseldi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Ekonomik verilerin sindirilmesi

2. Birçok hissenin yükselmesini sağlayan piyasa rallisi 

3. S&P 500’ün 4.400 düzeyinin üzerine çıkması

4. CAVA Group’un yatırımcı güvenini tazeleyen halka arzına gelen güçlü tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sağlık, Tüketici Ürünleri, Kamu Hizmetler, Sanayi, Ham madde

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

SPDR S&P Regional Banking ETF’indeki (KRE) yükselişe paralel olarak bölgesel bankacılık hisseleri toparlanıyor. Dün PacWest Bancorp (PACW) 1,4%, Valley National Bancorp (VLY) da 3,1% artıda kapandı.

Microsoft (MSFT), yatırımcı odağının sürüncemede kalan Activision Blizzard (ATVI) satın alımından şirketin yapay zekâ yol haritasına odaklanmasıyla üç günlük rallisini sürdürdü ve kapanışta 3,2% yükseldi. 

Cava Group (CAVA) 22 dolarlık halka arzının ardından NYSE’deki ilk işlem gününü 99% artışla tamamladı. 

Kroger (KR) birinci çeyrek bilançosunda satışların beklentilerin altında kalmasıyla beş günlük rallisinin ardından dün 2,7% düştü. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı