Borsa Yorumları

Sağlık Sektörünün “Heyecan Verici” Hissesi

Şubat 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Sağlık Sektörünün “Heyecan Verici” Hissesi

Sağlık şirketleri geçtiğimiz yıl yatırımcıların kilo kaybı tedavileri için çalışan ilaç üreticileri Eli Lilly (LLY) ve Novo Nordisk (NVO) gibi şirketlere yönelmesiyle ilgi odağı oldu.

Ancak daha geniş ekosistemde belki de daha az bilinen bir şirket, fon yöneticisi Freddie Lait için öne çıkıyor: ABD’li ilaç dağıtım şirketi McKesson (MCK).

Latitude Investment Management’ın baş yatırım yetkilisi Lait, “MCK, aradığımız türden şeylerin harika bir örneği – dürüst olmak gerekirse, yaklaşık 10 yıldır izlediğim bir iş.” diyor.

Lait, üreticilerden aldığı ilaçları hastanelere ve eczanelere dağıtan McKesson’ın “dağıtım zincirinin sonuna biraz teknoloji ve katma değerli hizmetler entegre ettiğini” ve bunun da şirkete 15%-20% civarında bir sermaye getirisi sağladığını söyledi.

Şirketi “heyecan verici bir fikir” olarak nitelendiren Lait, 100 yıllık işletmenin “çok savunmacı ve çok çeşitlendirilmiş” olduğunu belirtti.

Lait, McKesson’ın ABD’deki en büyük üç ilaç dağıtıcısı arasında yer aldığını ve pazara hakim olan diğer iki şirketin de Cardinal Health (CAH) ve Cencora (COR) olduğunu belirtti.

Lait, Latitude Horizon Fonu ve Latitude Global Fonu olmak üzere iki fonda toplam 750 milyon dolardan fazla parayı yönetiyor. McKesson, Latitude Horizon Fonu’ndaki ilk 10 hisse arasında yer alıyor.

McKesson hisseleri, üçüncü çeyrek satışlarının 18% artışla 73,02 milyar dolara ulaşarak konsensüs tahminlerini aşmasının ardından son birkaç gündür yükselişte. İlaç dağıtım şirketinin hisseleri, son 12 ayda ise yaklaşık 45% artış gösterdi.

Öyle ki Lait’in McKesson’a duyduğu güven, JPMorgan analistleri tarafından da yineleniyor. Analistler, “şirketin 2024 mali yıl için çeşitli segmentlerde kâr beklentilerini artırması ve 2025 mali yılı için ön beklentilere paralel ya da biraz daha iyi yorumlar sunması” nedeniyle son bilançosunu olumlu değerlendiriyor.

Rite Aid’de McKesson’ın eczane zinciriyle yaşadığı anlaşmazlığa atıfta bulunan analistler, iflas nedeniyle yönetimin alacaklar için rezerv ayırmaya devam ettiğini ancak 2024 mali yılına bir etkisinin olmasını beklemediklerini sözlerine eklediler.

Diğer yandan, ABD’li yatırım şirketi Leerink Partners’ın analistleri de McKesson’ın geleceği konusunda iyimser: Leerink, hisseyi “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” ve 600 dolar hedef fiyatla izlemeye başladı. 

Firmanın analistleri 26 Şubat tarihli bir raporunda “MCK’nın yardımcı işletmelere sahip bir ilaç distribütöründen, başarılı bir şekilde ilaç ve bakım dışı medikal tedarik zincirine dayanan kurumsal bir sağlık hizmetleri kuruluşuna dönüştüğünü düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti