Borsa Yorumları

Sağlık Hizmetlerine Yönelen Bu Şirket Yükseliş Kaydedebilir!

November 23, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Sağlık Hizmetlerine Yönelen Bu Şirket Yükseliş Kaydedebilir!

Cowen’a göre sağlık hizmetlerine odaklanma yönünde bir dönüşüm geçirmekte olan Walgreens Boots Alliance (WBA), yatırımcılara cazip bir risk-kazanç fırsatı sunuyor. 

Charles Rhyee, salı günü yazdığı bir müşteri bilgilendirme yazısında, piyasanın büyük oranda Walgreens’in güçlüklerle dolu perakendecilik segmentine odaklandığını belirterek hissenin notunu “SEKTÖR PERFORMANSI” seviyesinden “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti. Analist, perakendecilik yerine daha ağırlıklı olarak sağlık hizmetlerine yatırım yapan bu şirkette devasa büyüme fırsatlarının olduğu kanaatinde. 

Rhyee, “Özellikle mevcut makro ortamı dikkate aldığımızda uygulama riski devam ediyor olsa da, 2023 için sadece 8,7 olan hisse başına kâr ve 6,9 olan FVAÖK ile birlikte, WBA hisselerinin cari değeri bu riski zaten azaltmış durumda” ifadelerini kullandı. Sözlerinin devamında ise, “Risk/kazanç oranının çok cazip bir seviyede olduğu görüşündeyiz ve 4,8% temettü gelirinin kısa vadede sağladığı desteği de göz önünde bulundurarak yatırımcıların bu riski almaları gerektiğine inanıyoruz.” dedi. 

Analist, CareCentrix’in devralınması ve VillageMD ile birleşilmesinin ardından Summit Health’e katılma gibi son dönemde gerçekleştirilen sağlık sektörü yatırım ve anlaşmalarının Walgreens’i daha da yukarılara taşımasını bekliyor. 

Analist bilgilendirme yazısında şu ifadelerde bulundu: “ABD Sağlık sektörünün düzeltilmiş faaliyet gelirleri kaleminde 2023 mali yılında 2% düşüş olacağını ve devamında buradan yukarı dönerek 2025 mali yılında 13% oranında yükseleceğini öngörüyoruz. Bunun hisse başına gelir artışını 2023 yılında (COVID sonrası) yaklaşık 6-8% oranına ve 2025 mali yılında 12-13% oranına yükseltmesini bekliyoruz.” 

Walgreens’in halihazırda, bazı yatırımcıları endişelendiren ve analistlerin fiyat hedefleri üzerinde baskı oluşturan makro riskleri de hesaba katarak fiyatlanmış olduğunu da ekledi. 

Cowen, 2023 ve 2024 yıllarına ait düzeltilmiş hisse başına kâr ve faaliyet geliri beklentilerini aşağıya çekerken; Rhyee ise fiyat hedefini hisse başına 43 dolardan 54 dolara yükseltti. Yeni fiyat hedefi bu yıl 22% değer kaybetmiş olan hissenin 33% yükselme ihtimali olduğuna işaret ediyor. 

Sağlık Hizmetlerine Yönelen Bu Şirket Yükseliş Kaydedebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC