Borsa Yorumları

Sabit Faiz Oranı Umutlarıyla Altın Yükseldi

November 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Sabit Faiz Oranı Umutlarıyla Altın Yükseldi

Altın fiyatları, ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüş ve FED’in faiz artırım döngüsünü tamamladığı beklentileriyle yükseldi.

Spot altın TSİ 15.30’da 1.964 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,18% artışla 1.966 dolardan işlem gördü. 

Sabit Faiz Oranı Umutlarıyla Altın Yükseldi

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen “Altın, 1.930 doların üzerinde tutunduğu sürece son dönemdeki güçlü kazanımlarını sürdürecektir. Düşük faiz oranları ve merkez bankalarının devam eden talebi, ekonomik verilerdeki kısa vadeli güce dayanmak için yeterli desteği sağlamalıdır.” diyor.

Dün açıklanan veriler, ABD üretici fiyatlarının ekim ayında son üç buçuk yılın en yüksek düşüşünü göstererek enflasyon baskılarının azaldığının son göstergesi olurken, perakende satışlar yedi ay sonra ilk kez geriledi. 

Enflasyonun yavaşladığına dair işaretler, yatırımcılar arasında FED’in faiz artırımlarına son verdiğine dair bahisleri de artırdı.

Hansen, “Hisselerdeki Noel Baba rallisi, alternatif ve güvenli liman perspektifinden altına olan talebi azaltabilir ancak genel olarak sabırlı bir şekilde yükselişimizi sürdürüyoruz.” diye ekliyor.

Sabit Faiz Oranı Umutlarıyla Altın Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC