Bültenler

Roblox, Oyun ve Metaverse Çılgınlığı İçerisinde Duvara Çarptı

February 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Roblox, Oyun ve Metaverse Çılgınlığı İçerisinde Duvara Çarptı

Pandemi sırasında artan oyun çılgınlığından büyük fayda sağlayan ve sonrasında metaverse tartışmaları ile dikkatleri üzerine çeken Roblox (RBLX), gelen bilanço sonrası duvara çarptı.   

Salı günü kapanış zilinden sonra, çevrimiçi eğlence platformu Roblox, dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. 

  • Bir adım geriden: Şirket, pandemiden güzel şekilde faydalandı ve yatırımcılar bahislerini metaverse üzerine koydukça şirket büyümeye devam etti.

Açıklanan bilançonun beklentilerin altında kalmasıyla birlikte halihazırda son zamanlarda düşüş yaşayan hisse piyasa-sonrası borsada 15% düştü. 

Şirket her ne kadar özellikle küçük yaş gruplarında sadık oyuncu kitlelerine sahip olsa da pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte oyun içi satın alımlarda düşüş yaşandı. Böylelikle şirket bir anlamda büyüme aşamasında sert duvara çarpmış oldu.

🎮 Roblox’un Yatırımcı ve “Oyuncuları” Üzen Bilançosu

Geçen mart ayında halka açık bir şirket haline gelerek borsada işlem görmeye başlayan Roblox’un 2021 yılına ait finansallarının özeti ise şu şekilde:

  • Gelir, bir önceki yılın aynı dönemindeki 310 milyon dolardan 568 milyon dolara yükselirken, platform için satın alımlar bir önceki yılın aynı dönemindeki 642 milyon dolardan 770 milyon dolara yükseldi. Piyasanın beklentisi ise 782 milyon dolardı. 
  • Şirket, bir önceki yılki hisse başına 30 sent zarara kıyasla, dördüncü çeyrekte hisse başına 25 sent zarar bildirdi. Piyasanın beklentisi ise 0,14 dolardı.  
  • Şirket, 2021’de 558 milyon dolar serbest nakit akışı sağladı. Bu rakam 2022’de 411 milyondu. 
  • Ortalama günlük aktif kullanıcılar veya DAU’lar, bir önceki yılın aynı dönemine göre 33% artarak 49,5 milyon oldu. Ocak ayı için Roblox, DAU’ların bir yıl öncesine göre 32% artarak 54,7 milyona yükseldiğini söyledi. Analistlere göre, günlük aktif kullanıcı sayısı ne kadar artsa da kullanıcı başına gelirde yıldan yıla düşüş var. 

Roblox CEO’su David Baszucki yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 55 milyon günlük aktif kullanıcıyla Roblox, giderek insanların hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline geliyor. 2022’de platformda daha derin iletişim biçimleri sağlamak istiyoruz.” dedi. 

  • Şirketin finansallarından yatırımcılar ve analistler her ne kadar memnun olmasa da şirketin CFO’su Michael Guthrie de olumlu açıklamalar yaptı: “2021 sonuçlarımız, teknoloji ve geliştirici topluluğumuza yapabildiğimiz yatırımların güçlü getiriler sağladığını gösteriyor ve önümüzde duran büyük, uzun vadeli büyüme fırsatına odaklandıkça bu işe yönelmeye devam edeceğiz.

Özet: Cadılar Bayramı’nda yaşadığı üç günlük kesintiye rağmen, 19 Kasım 2021’de 134 dolarlara kadar çıkmayı başaran şirket hissesi, bilançonun beklentilerin altında kalmasıyla birlikte dün piyasa sonrası markette 15%’lik düşüş yaşadı. 

  • Bu sert düşüş öncesinde, şirketin hissesi halihazırda yaklaşık 2 aydır düşüş trendindeydi. 
  • Şirketin hissesinin şu anki fiyatı 61,93 dolar. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Roblox stock sinks as bottom-line results, bookings fall short of Street expectations 

Roblox Growth Hits A Wall

Roblox quarterly bookings disappoint as gaming frenzy wanes

Roblox, Oyun ve Metaverse Çılgınlığı İçerisinde Duvara Çarptı

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı