Bültenler

Robinhood: Halka Arzın Ardından

August 2, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Robinhood: Halka Arzın Ardından

İsmini en çok hisse senedi ticareti ile duyuran yatırım uygulaması Robinhood, kendi halka arzının ardından ilk günlerde yatırımcılardan beklenen ilgiyi görmedi.

Robinhood’un Perşembe günü merakla beklenen halka arzının ardından hisse fiyatları düşüş göstererek ilk halka arz fiyatının %8,4 altında kapadı.

Robinhood, halka arz fiyatıyla paralel şekilde, 38 dolardan satışa çıktı ve hemen ardından %10’dan fazla düştü. Hisse senedi daha sonra tekrar halka arz açılış fiyatı seviyesine doğru tırmansa da piyasalar kapanmadan önceki son işlem saatinde tekrar düşüş göstererek 34.82 dolardan kapandı.

Dealogic’in 1995 yılına kadar uzanan verilerine göre, değeri 10 milyar dolardan fazla olan 99 ABD’li şirketten yalnızca 16’sı halka arzlarının ilk gününde bu senaryoyla karşılaşarak düşüş yaşıyor.

Robinhood’un da halka arz hikayesine bu şirketlerin arasında yer alarak başlamasının başlıca sebebi ise regülatörlerin Robinhood üzerindeki etki gücü, şirketin mantık dışı buldukları değerlemesi ve Ocak ayındaki sosyal medya trendlerine göre hisse alım-satım çılgınlığında şirketin getirdiği bazı kısıtlamalara duydukları öfke gibi sebeplerden halka arzı kenardan izlemeyi tercih eden yatırımcılar.