Rivian

Rivian Hisseleri için 193% Yükseliş Potansiyeli Mümkün mü?

March 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Rivian Hisseleri için 193% Yükseliş Potansiyeli Mümkün mü?

Bu yıl elektrikli araç hisselerinin çoğu yükselişte. Ancak bir istisna var: Rivian!

Mart ayı içinde bazı noktalarda hisse başına 13 doların altına düşen Rivian (RIVN) hisseleri, tüm zamanların en düşük seviyelerinde gezmeye devam ediyor. Şirket hisseleri yılın başından bu yana yaklaşık 25% değer kaybetti.

Buna karşın, “Global X Autonomous and Electric Vehicles ETF” borsa yatırım fonu yılın başından bu yana 20%’den fazla yükseldi. Tesla (TSLA) gibi rakip elektrikli araç üreticileri aynı dönemde 56% değer kazanırken, Lucid (LCID) yaklaşık 20% yükseliş kaydetti.

21 Mart tarihli araştırma yazısında görüşlerini açıklayan Morgan Stanley, hissenin şu an itibarıyla nakdi değerinin biraz altında işlem görmesiyle birlikte, yatırımcıların “strateji konusunda hüsrana uğradığını ve şirketin stratejik yönetimine inançlarının azaldığını” belirtti.

Şirketin gidişatını ileri taşıyabilecek birkaç faktör olduğunu kaydetti. Bu faktörlerden biri maliyetlerin düşürülmesi. Birçok teknoloji şirketi ve elektrikli araç üreticisi, “henüz nakit oluşturmamış ancak ileride oluşturabilecek operasyonlarına daha fazla pist eklemek” için bu stratejiyi uyguluyor.

Bununla birlikte şirketin öngörülerine dayanarak değerlendirmelerde bulunan Morgan Stanley, Rivian (RIVN)’ın bu yıl hem operasyon hem de sermaye harcamalarına yaklaşık 6 milyar dolar ayırabileceğini tahmin ediyor. Bankanın tahminine göre bu rakam, 2023 yılında gerçekleşecek tüm gelirin 1,5 katına eşit.

Tesla (TSLA) ile karşılaştırmalar yapan Adam Jonas liderliğindeki Morgan Stanley analistleri, tüm dikkatleri şirketin “agresif büyümesine” çekti.

Banka başka bir bilgilendirme yazısında yaptığı açıklamalarda, Tesla (TSLA)’nın 2015’te yürüdüğü yola kıyasla “çok daha dik” bir büyüme oranı hedeflediğinden dolayı Rivian (RIVN)’ın harcama miktarlarının daha yüksek olduğunu ifade etti.

Finansal hizmetler kurumu Canaccord Genuity ise 16 Mart tarihli bilgilendirme yazısında, Rivian’ın “nakit sıkıntısı yaşadığını” kaydetti.

Ancak 1,3 milyar dolar getiren tahvil satışının çoğunlukla olumlu olduğunu belirtti. Bilgilendirme yazısında kurum, “Özellikle sürdürülebilirlik konusuyla ilgilenen şirketler için zorlu bir sermaye piyasası ortamı olduğu göz önüne alındığında, şirketin kaydettiği büyüme bizi cesaretlendirdi.” ifadelerini kullandı.

Canaccord analistleri, Amazon (AMZN)’a ek olarak, Rivian (RIVN) için itici bir güç olabilecek yeni ortaklıklar kurulabileceğine da işaret etti. Bu düşünce, Morgan Stanley analistleri tarafından da dile getirildi.

Rivian (RIVN) için 12 aylık ortalamada 40 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Canaccord, hissenin 190%’dan fazla yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyor. 10 Mart tarihli bilgilendirme yazısında BofA, hissenin 12 aylık ortalama fiyat hedefini yine 40 dolar olarak belirledi.

BofA analistleri bu yazıda, “Start-up elektrikli araç üreticileri arasında en güçlü şirketlerden biri olduğu ve yerleşik OEM’ler (ve muhtemelen otomotivle ilgili diğer alanlar) açısından görece rekabetçi bir tehdit olarak görüldüğü yönündeki görüşümüze dayanarak, RIVN hisselerine “AL” notu vermeye devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

FactSet verilerine göre, hisseyi takip eden analistler RIVN hisselerinin ortalama olarak 100%’den fazla yükselme potansiyeli taşıdığını düşünüyor ve 62%’si hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Rivian Hisseleri için 193% Yükseliş Potansiyeli Mümkün mü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC