Borsa Yorumları

Riskli Bir Piyasa için Analistler Bu Defansif Hisseleri Beğeniyor

October 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Riskli Bir Piyasa için Analistler Bu Defansif Hisseleri Beğeniyor

Hafta sonu ortaya çıkan beklenmedik İsrail-Hamas savaşı, hâlihazırda istikrarsız olan piyasadaki en son risklerden biri ancak yatırımcıların portföylerini güçlendirebilecekleri yollar var. 

Hamas’ın hafta sonu gerçekleştirdiği saldırının ardından petrol fiyatlarında pazartesi günü ciddi bir artış görüldü. Petrol fiyatlarındaki hareket, yatırımcıların daha yüksek faiz oranları, enflasyon ve yavaşlayan ekonomik büyüme endişeleriyle boğuştuğu bir dönemde geldi.

Endişelerin arttığı bu ortamda, yatırımcılara sallantılı bir piyasada istikrar sunan hisseleri taradık. Buna göre, 2%’nin üzerinde temettü sunan, borç-özsermaye oranları 75%’in altında olan ve bu yıl şimdiye kadar artıda seyreden bazı hisseler belirledik:

  • Aflac (AFL)
  • AvalonBay (AVB)
  • Bunge (BG)
  • CME Group (CME)
  • Cisco Systems (CSCO)
  • Equity Residential (EQR)
  • Paychex (PAYX)
  • Packaging Corp of America (PKG)
  • Molson Coors Beverage (TAP)

Ocak ayından bu yana 14% değer kazanan içecek devi Molson Coors istikrarsız zamanlarda ideal hisseler listesine girdi. Borç/özsermaye oranı 50,77 seviyesindeki şirket, yatırımcılarına 2,8% temettü verimi sunuyor.

Eski adıyla Refinitiv olarak bilinen LSEG’e göre, Wall Street Molson Coors konusunda çelişkili. Hisseyi izleyen 18 analistin 12’si “TUT” notu veriyor ancak ortalama hedef fiyatı, hissenin önümüzdeki 12 ayda 16% artabileceğini ima ediyor.  

Roth MKM analisti Bill Kirk, şirketin son strateji gününün ardından Molson Coors’a “AL” notu verdi ve “Büyüme ve işletme kaldıracı için (beş yıl içinde) 2 milyar dolarlık bir hisse geri alım planı başlatacak kadar güvenle planlama yapıyorlar.” yorumunu yaptı. 

Ağ ve bulut çözümleri devi Cisco Systems (CSCO) da listeye girdi. LSEG’e göre, 26 analistten 11’inin “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendirdiği hisse, yılbaşından bugüne kadar 12%’nin üzerinde artış gösterdi.

Cisco kısa bir süre önce Goldman Sachs’ın, günümüzün “daha uzun süre daha yüksek” faiz oranı ortamında akılda kalan bir konu olan artan borçlanma maliyetlerine karşı düşük kırılganlığa sahip isimler için yaptığı bir taramada öne çıkmıştı. Hisse, 2,9% temettü getirisi ödüyor.

Riskli Bir Piyasa için Analistler Bu Defansif Hisseleri Beğeniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC