ABD Borsası Notları

Risk İştahı Yüksek Kalmaya Devam Ediyor

January 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Risk İştahı Yüksek Kalmaya Devam Ediyor

Bilanço sezonu hız kazanan ABD piyasalarında risk iştahı yüksek kalmaya devam ediyor. ABD endeksleri güne yatay-pozitif başlangıç gerçekleştiriyor.

Diğer yandan “Muhteşem Yedili” içinde bulunan Tesla (TSLA) hisseleri, hayal kırıklığı yaratan dördüncü çeyrek bilançosu yüzünden piyasa öncesi işlemlerde neredeyse 9% düştü. 

👉 Tesla’nın bilançosuna ilişkin tüm detaylara buradan ulaşabilirsin.

IBM (IBM) hisseleri ise analistlerin tahminlerini aşan bilançosunun ardından piyasa öncesi işlemlerde 6%’dan fazla yükseldi.

Havacılık hisseleri ise yükselmeye devam ediyor. Piyasa öncesi işlemlerde American Airlines (AAL) 4%’ten fazla yükseldi, Southwest Airlines (LUV) ve Alaska Airlines (ALK) ise 1%’in üstünde değer kazandı. 

👉 Havacılık şirketlerinin bilançolarına ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsin.

Makroekonomik tarafta merakla beklenen ABD öncü GSYH verisi açıklandı. Buna göre ABD ekonomisi, dördüncü çeyrekte 3,3% oranında büyüdü. Bu oran ekonomistlerin 2% beklentisinin oldukça üzerinde.

Öncü GSYH verisinin beklenti üstü gelmesiyle resesyona ilişkin endişeler azalırken risk iştahı arttı.

Bunun yanı sıra, haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 25 bin kişi artarak 214 bin kişiye yükseldi ve 200 bin beklentisini aşarak işgücü piyasasının gevşemeye başladığına işaret etti.

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek FOMC toplantısında çıkacak sonuçlar yatırımcıların yakın takibinde olacak. Fakat 31 Ocak’ta gerçekleşecek Fed toplantısı öncesinde yarın açıklanacak ve Fed’in enflasyon göstergesi olarak önem verdiği çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi de yatırımcılar risk iştahında ve piyasaların seyrinde belirleyici olabilir.

Bugün Intel (INTC), Visa (V), Levi’s (LEVI) ve T-Mobile (TMUS) gibi şirketlerin seans sonrasında bilanço açıklaması bekleniyor.

Risk İştahı Yüksek Kalmaya Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı