Borsa Haberleri

ABD’li Havayolları Güçlü Bilançolar Açıkladı

Ocak 25, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ABD’li Havayolları Güçlü Bilançolar Açıkladı

Havayolları için hafta başında United Airlines’ın (UAL) start verdiği bilanço sezonunda, American Airlines (AAL), Alaska Airlines (ALK) ve Southwest Airlines (LUV) beklentileri aşan rakamlar açıkladı. 

Boeing (BA) skandalı sebebiyle oluşan belirsizlik karşısında bir süredir ekside seyreden havayolu hisseleri, bugün bilançolarından gelen destekle yeşile döndü. 

✈️ American Airlines 

2023’ün son üç aylık döneminde 13,02 milyar dolarlık beklentiyi aşarak 13,06 milyar dolar gelir açıklayan American Airlines’ın düzeltilmiş hisse başına kârı da 0,10 doların oldukça üzerinde, 0,29 dolar oldu. 

Şirketin net kârı da geçen yılın aynı dönemindeki 803 milyon dolarında 19 milyona geriledi. 

CEO Robert Isom yaptığı açıklamada, “American Airlines ekibi 2023’te olağanüstü bir performans sergiledi. Ağımızın ve seyahat ödül programımızın gücü, genç ve basitleştirilmiş filomuz, operasyonel güvenilirliğimiz ve olağanüstü ekibimizin desteğiyle, taahhütlerimizi yerine getiriyoruz ve gelecek için iyi bir konumda kalmaya devam ediyoruz.” dedi. 

✈️ Alaska Airlines 

ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Boeing’in 737 MAX 9 uçaklarının bir hafta boyunca uçuşunu engelleme kararından 150 milyon dolarlık bir darbe alacağını açıklayan Alaska Airlines da rakiplerine benzer şekilde güçlü rakamlar açıkladı. 

31 Aralık’ta sona eren üç aylık dönemde 139 milyon dolar veya 1,08 dolar net kâr açıklayan şirketin serbest nakit akışı da 271 milyon dolar oldu. Şirket bu dönemde 2,8 milyar dolar faaliyet geliri elde etti. 

Alaska ayrıca MAX uçaklarına yönelik yasak da dahil olmak üzere tüm yıl hisse başına kâr beklentisini 3 ile 5 dolar olarak belirledi. Analistler, bu tahminin 4,93 dolar olmasını bekliyordu. 

✈️ Southwest Airlines

Boeing uçaklarından etkilenen bir diğer havayolu olarak Southwest Airlines, dördüncü çeyrekte 219 milyon dolar veya hisse başına 0,37 dolar zarar bildirdi. 

Şirketin toplam geliri ise yıllık bazda 10,5% artışla 6,82 milyar dolara yükseldi. 

Ayrıca Southwest, bilanço açıklamasından önce Boeing’in 737 MAX uçakları siparişini azalttığını açıkladı. Şirket uçak üreticisinin 85 adet MAX uçağı alacaktı ancak bu rakamı 79’a düşürdü. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Alaska Airlines, American Airlines, Southwest Airlines

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti