BIST Şirket Haberleri

Reysaş Taşımacılık Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Reysaş Taşımacılık Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?
Google News Icon Takip Et

Reysaş Taşımacılık (RYSAS)’ın, bedelli sermaye artırımı geçtiğimiz hafta SPK tarafından onaylanmıştı. Bugün başlayacak olan sermaye artırımı sürecine dilersen birlikte bakalım!

Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleştirilecek?

RYSAS, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 250 milyon TL olan mevcut sermayesini  500 milyon TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 250 milyon TL’lik kısmı 100% bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Reysaş Taşımacılık’ın 100% oranında bedelli sermaye artırımı 14 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 28 Temmuz Cuma gününe kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak için Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 13 Temmuz tarihinde RYSAS hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak için Ne Yapmalıyım?

Bedelli sermaye artırımı için Midas yatırım hesabında, her hisse başına 1 TL katılma payı ödemesi için gerekli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak için Ne Yapmalıyım?

13 Temmuz tarihinde Midas yatırım hesabında RYSAS hissesine sahip olan kullanıcılar, 100% oranında RYSAS.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecek. 

Bir örnek vermek gerekirse:

13 Temmuz perşembe günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet RYSAS hissesi olan yatırımcı, 14 Temmuz tarihinde 10 adet RYSAS.R rüçhan kuponuna sahip olacak. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilir veya takas gününü bekleyerek 14 Temmuz Cuma günü haklarını kullanarak RYSAS adet Reysaş Taşımacılık hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de her bir adet RYSAS hissesi için gereken 1 TL katılma payını 28 Temmuz Cuma tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen, “adet x 1 TL” pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Midas, yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde, kullanıcılarını otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adedi Ne Olacak?

1 adet Reysaş Taşımacılık (RYSAS) hissene, 100% bedelli gerçekleştiğinde 1 adet hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu