Borsa Yorumları

Resesyon Riskleri Karşısında Öne Çıkan 5 Defansif Hisse

December 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Resesyon Riskleri Karşısında Öne Çıkan 5 Defansif Hisse

Manning & Napier portföy yöneticisi Jay Welles’e göre piyasalar fazla büyük bir coşkuya kapılmış ve tüm riskleri değerlendirmemiş bir konumda.

Welles, “Son aylarda oluşan fazla iyimserlik göz önüne alındığında, 2024’te sermaye korumaya odaklanan şirketler ve defansif hisselere bakmakta fayda var.” diyor.

Piyasalardaki iyimserlik, hisselerin son aylarda yaşadığı güçlü ralliyle destekleniyor. Öyle ki, Dow Jones geçtiğimiz hafta yeni bir ulaşarak tarihinde ilk kez 37 bin seviyesinin üzerinde kapandı. Öte yandan S&P 500 de rekor düzeyine oldukça yakın.

Endekslerdeki bu hareketler, Fed’in geçen haftaki faiz toplantısında para politikasında sıkılaşmaya gidebileceği açıklamasının ardından geldi. 

Ancak Welles piyasaların fazla genişlediğini düşünüyor ve yatırımcıların, Fed’in yumuşak bir iniş gerçekleştirebileceğine ilişkin umutları arttıkça resesyon ihtimalini fiyatlamadıklarını belirtiyor. 

Bu görünümde Welles yeni yıla girerken yatırımcılara resesyon riskleri karşısında beş defansif hisse öneriyor. Toplamda 64 milyon dolar değerinde varlık yöneten Manning & Napier fonunun yöneticisi, güçlü temellere sahip şirketleri beğendiğini söylüyor. 

Bu kapsamda Welles’in önerdiği hisseler arasında; FMC (FMC), Progressive (PGR), Intercontinental Exchange (ICE), Masco (MAS) ve Epam Systems (EPAM) öne çıkıyor. 

📌 Welles, FMC’nin güçlü Ar-Ge faaliyetlerine dikkat çekerek şirketin hızla büyüyen biyolojik ve doğal mahsul çözümlerini de içeren “olağanüstü bir ürün serisiyle” oldukça çeşitlendirilmiş portföyünü beğeniyor. 

FMC, ocak ayından bu yana 52% değer kaybederek şimdiye kadar geçirdiği en kötü yılı geride bırakmaya çalışıyor. 

📌 Progressive için “Oldukça rekabetçi avantajlara sahip bir şirket ve kendi sektöründe güçlü markalara sahip. Ayrıca ölçeği ve güçlü inşa edilmiş dağıtım kanallarıyla maliyet avantajları var.” yorumunu yapan Welles, pandemi sonrası dönemde şirket marjının iyileşeceğini düşünüyor. 

Bu da Welles’a göre şirket hissesini hem yakın hem de uzun vadede iyi bir yatırım yapıyor. Progressive hisseleri bu yıl genelinde 18%, temmuz ayında gördüğü dibin ardından 36% değer kazandı. 

📌 Intercontinental ve Masco’yu da beğenen Welles, Intercontinental’in Ellie Mae ve Black Knight satın alımlarının şirketin ipotek alanında genişlemesine yardımcı olduğunu belirtiyor. Ayrıca fon yöneticisine göre Masco da düşen ipotek oranları sebebiyle daha yüksek konut cirosundan faydalanmak için iyi bir konumda. 

Intercontinental ve Masco, 2023’t şimdiye kadar sırasıyla 19% ve 47% ralli yaptı. 

📌 Welles’in son favorisi konumundaki yazılım mühendisliği hizmeti Epam Systems, şimdiye kadar 20%’lik bir organik büyüme oranıyla hız kazanmaya başladı bile. 

Welles, Epam’ın güçlü bir şekilde pazar payı kazanmasıyla bu büyüme oranını uzun yıllar boyunca koruyabileceğini düşünüyor. 

Resesyon Riskleri Karşısında Öne Çıkan 5 Defansif Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC