Borsa Yorumları

Resesyon Ortamında Dirençli Olabilecek Hisseler!

Ekim 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Resesyon Ortamında Dirençli Olabilecek Hisseler!

Wolfe Research baş yatırım stratejisti Chris Senyak, önümüzdeki süreçte resesyonun kapıda olduğuna ve hisselerin bundan darbe alacağına inanıyor. 

Bu durumu göz önünde bulunduran Senyak, Cardinal Health (CAH) ve Tyson Foods (TSN)’un da aralarında olduğu altı şirketin resesyon ortamında nispeten daha dirençli olacağını ve temettü ödemeye devam edeceği kanaatinde.

Dikkate değer 6 hisseye gelecek olursak:

Cardinal Health (CAH), 32 değerlendirme filtresinin 12’sinden olumlu bir şekilde geçtiği için hem tüm sektörler hem de sağlık sektörü bazında Wolfe’un favorisi konumunda. Kısmen Elliott Management’ın aktivist katılımı sayesinde bu yıl hisseleri 40% değer kazandı. Şirket, 16%’lık serbest nakit akışı getirisi ile kendi sektöründe nispeten iyi performans gösteren firmalardan biri oldu. Şirket aynı zamanda 2,8%’lik bir temettü getirisine sahip. 

Malzeme sektörüne bakıldığında, filtrelerinin dokuzunda kendine yer bulan Dow (Dow) favori. Avrupa’da yaşanan enerji sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalan kimya devinin hisseleri bu yıl 17% değer kaybetti. Ancak Dow 13% serbest nakit akışı getirisi sayesinde Wolfe’tan olumlu not aldı. 

Kısa bir süre önce bir röportajda görüşlerini ifade eden Dow finans direktörü, şirketin zor zamanlarda bile güçlü nakit akışı sağlama kabiliyetine sahip olduğunu vurguladı. Önümüzdeki birkaç çeyreklik dönemin Dow açısından zor geçebileceği, ancak şirketin ters rüzgarları “gerekli önlemleri alarak” yönettiği belirtiliyor. 

Kamu hizmetleri sektörüne bakıldığında, halihazırda 17,7%’lik bir toplam getiri (temettü ve geri alımların toplamı) sağlayan Vistra (VST) iyi görünüyor. Wolfe araştırma kuruluşuna göre son 12 aylık dönemde 12% temettü artışı gerçekleşti. Ayrıca, hisseler 2022 kargaşasında iyi bir performans gösterdi ve sadece 3% değer kaybetti. 

Tyson Foods (TSN), Wolfe’un temel tüketici ürünleri sıralamasında başı çekiyor. FactSet verilerine göre hisseler bu yıl yaklaşık 20% değer kaybederken; ileriye dönük kazanç beklentilerinin 8,6 katı üzerinden işlem görüyor. Son beş yılda gerçekleşen ortalama ise 11,1 kat olarak görülüyor. 

Teknoloji sektöründe IBM (IBM), gelir odaklı yatırımcılar için uygun görünüyor. Wolfe’a göre, üst üste en az 25 yıl temettü artışı kaydetme geçmişi olan şirketin temettü getirisi 5%. 

Güçlü doların estirdiği ters rüzgarlara ve diğer makroekonomik sorunlara rağmen geçen hafta açıklanan üçüncü çeyrek sonuçları beklentilerin çok üzerinde geldi. Şirket hisseleri bu yıl için yatay bir seyir izliyor ve yaklaşık 20% değer kaybeden S&P 500’e kıyasla çok daha iyi bir performansa sahip.

Bu yılın nispeten iyi performans gösteren sektörlerinden biri olan enerji sektöründe de bazı seçenekler mevcut. Marathon Petroleum halihazırda 2%’lik bir temettü getirisine ve 18.5%’lik bir toplam getiriye sahip. Şirket bunun yanı sıra 19%’luk bir serbest nakit akışı getirisi sağlıyor. Marathon hisseleri bu yıl yaklaşık 75% değer kazandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti