Borsa Yorumları

Resesyon Korkuları Artarken Alınabilecek “Ucuz” Hisseler!

November 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Resesyon Korkuları Artarken Alınabilecek “Ucuz” Hisseler!

Pella Funds Management Genel Müdürü Steven Glass yapmış olduğu açıklamada, ufukta bir resesyonun belirdiğini, enflasyonun sürmesinin beklendiğini ve yatırımcılar için artık değerlemelere bakmanın “kritik” hale geldiğini söyledi.

Pazartesi günü “Squawk Box Asia” programında konuşan Glass, “Resesyonun yaklaşmakta olduğuna dair çok sayıda emare var. Bu terse dönüş çok keskin olacak. 2-10 yıllık hazine tahvili getirisinin şu an nasıl terse döndüğünün insanlar tarafından fark edildiğini düşünmüyorum. Aslında bu durum yaklaşmakta olan resesyonun güçlü bir işareti.” ifadelerini kullandı.

Böyle bir ortamda yatırımcıların “değerlemeler yönünden son derece dikkatli” olmasını tavsiye eden Glass, “Bu sadece menkul kıymet satın almak ya da sadece düşük F/K oranlarında işlem gören firmaları seçmekten ibaret değil. Yatırımcıların daha ziyade büyüme tahminlerine kıyasla düşük F/K oranlı hisselere yönelmesi gerekiyor.” dedi.

“Değerleme, hiç bu kadar önemli olmamıştı. Şu anda son derece kritik.” diyen Glass,  “Değerlemelerin çok da önemli görülmediği uzunca bir süreçten geçtik. Hisseler çılgın kazanç oranlarından işlem gördü. Şayet fiyatlardaki değişimlere göre hareket ettiyseniz bu gerçekten iyi.” şeklinde ifadeler kullandı.

Ancak Glass, gelirler düşer ve faiz oranları yükselmeye devam ederse artık değerlemelerin aşağı yönlü baskı göreceği konusunda da uyarılarda bulundu.

Alınabilecek “Ucuz” Hisseler

Bu ortamda Glass, “büyüme tahminleri göz önünde bulundurulduğunda özellikle ucuz görünen” hisseleri belirledi.

Alphabet ve sağlık hizmetleri şirketi Cigna (CI) bunların arasında.

Glass ayrıca, tüketicilerin daha ucuz ürünlere yönelmeye devam etmesine sebep olacak muhtemel resesyon ve süregelen enflasyon ortamından ucuz perakende firmalarının da kârlı çıkacağını belirtti.

ABD’li büyük ucuz perakende şirketi Dollar General (DG) da favorileri arasında.

Glass, “resesyona ve enflasyona dayanıklılığı” ile birlikte 2008 küresel mali krizi ve Covid salgını süresince büyüyen zincir mağaza satışlarıyla Dollar General’ın alınabilecek hisselerden biri olduğunu ifade etti.

Resesyon Korkuları Artarken Alınabilecek “Ucuz” Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC