Borsa Yorumları

Resesyon Cathie Wood’un Fon Performansına Destek Olur mu?

November 29, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Resesyon Cathie Wood’un Fon Performansına Destek Olur mu?

Cathie Wood’un yatırım şirketi Ark Invest için bu yıl iyi geçmemiş olsa da Wood, ABD ekonomisinin bir resesyona girmesi halinde şirketin yatırım stratejisi için güçlü bir gelecek öngörüyor.

Şirketin amiral gemisi ARK Innovation ETF, yıl boyunca piyasanın büyük oranda kötü performans göstermesi sonucunda 60%’tan fazla değer kaybetti. Bu fon çoğunlukla teknoloji hisselerinden oluşuyor. Yatırımcılar FED’in yüksek enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmaya devam edeceği görüşünde olduğundan, bu teknoloji hisseleri yüksek faiz ortamlarında kötü performans gösterme eğilimine giriyor.

Ancak Wood, merkez bankasının agresif faiz artırımları ekonomiyi durağanlaştırmaya başladığı ve ABD ekonomisi için muhtemel bir resesyona işaret ettiği için akıntının kendi fonu lehine döneceğini tahmin ediyor.

Wood, “Faiz oranları enflasyonu takip edecek. Enflasyon zirve yapmış gibi görünüyor ve eğer bizim stratejimizin ve benzer stratejilerin 1,5-2 yıldır başarısız olmasının esas sebebi buysa, tam tersi senaryodan fayda sağlamayı beklemek de yanlış bir beklenti olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda buna dair işaretler olduğu ileri sürülürken enflasyonun beklentinin altında gelmesinin ardından fonu 14% değer kazanarak en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

“Sezgiler zayıfladığında veya ekonominin kötüye gittiği net bir şekilde görüldüğünde FED genellikle faiz artış hızını düşürür ve hatta faiz düşürmeye başlar.” diyen Wood’a göre bu durum, genellikle kendi stratejisi gibi büyüme stratejilerini destekliyor.

Wood, stratejilerinin resesyon öncesi ortamda üstün performans gösterme eğiliminde oluşuna bir başka sebep olarak da yeni bir öncülük peşinde olmalarını gösterdi. Yatırım yaptığı şirketlerin, Ark’ın tarihteki en büyük üstel büyüme olanaklarından biri olarak gördüğü fırsattan yararlanmak üzere kendilerini hazırladıklarını söyledi.

“Bir diğer sebep ise bizim temel ilkelerimizin döngüsel olarak daha çok yanılan şirketlere kıyasla çok daha sağlam olması.” diyen Wood, “Böylece, böylesi bir dönemde yüksek gelir artışı sağlayacağız ve nakit akışımız bakiyemizi arttırmaya devam edecek.” şeklinde ifadeler kullandı.

Resesyonu Etkileyenler

Muhtemel 2023 resesyonu açısından Wood’un halihazırda öngördüğü en önemli faktör, enflasyonun ateşini düşürmek için atılan büyük faiz artırma adımları.

Wood’a göre FED Başkanı Jerome Powell, 1970’lerde ve 80’lerde yüksek enflasyonla mücadele için faiz oranlarını hızla yükselten eski başkan Paul Volcker’ın yolundan gidiyor.

Powell da şimdi aynı şeyi yaparak, son dört merkez bankası toplantısında gösterge faiz oranını her defasında 75 baz puan seviyesinde yükseltti. 

Wood, “Bize göre faiz oranlarını 16 katına çıkarmak bir hata.” dedi. Gelecekte bir envanter resesyonu da öngördüğünü; zira Covid süresince, teşvik edici salgın tedbirleri ile tetiklenen aşırı talebin şirketlerin aşırı stok yapmasına sebep olduğunu sözlerine ekledi.

“Büyük bir envanter problemimiz var.” diyen Wood, bunun büyük kısmının yılbaşı süresince temizlenmesini beklediğini de vurguladı. Perakende kârları açısından ciddi problemlerin halen var olduğunu belirtti.

Wood, 2023 yılının sürekli düşüş eğiliminin başlangıcı olacağı görüşüne katılmıyor. Bilakis, Çin’de sıfır-Covid politikalarından kaynaklanan ekonomik problemler ve Avrupa’daki emlak ve enerji krizleri sebebiyle eş zamanlı bir küresel resesyon yaşanacağını tahmin ediyor.

Wood, “Bana göre dünyanın geri kalanı resesyonda olduğu için bizi de aşağıya çekecek ve ABD benim tahmin ettiğimden daha ciddi bir resesyona girecek.” diyerek sözlerini bitirdi.

Resesyon Cathie Wood’un Fon Performansına Destek Olur mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC