Borsa Yorumları

RBC’nin 2023 Hisse Tercihleri!

Ocak 6, 2023 • 4 dakika okuma süresi
RBC’nin 2023 Hisse Tercihleri!

Yatırımcılar yeni yıla güçlü bir başlangıç yapma ve borsalar açısından sert geçen 2022’nin yaralarını sarma arayışındayken, RBC Capital Market ilk tercihler listesini güncelledi. RBC’nin salı günü yayımladığı bilgilendirme yazısında, 2023’te “S&P 500’ün yataya yakın veya düşük tek haneli bir 12 aylık getiri sağlayacağının” tahmin edildiği belirtildi. Ayrıca “önümüzdeki birkaç çeyrek boyunca derin olumsuz hissiyat (olumlu sinyalin tersi) ile birlikte ekonominin görünümü, FED, jeopolitik sorunlar ve gelirlerle ilgili süregelen endişeler arasında, koşulların sürekli yön değiştireceğinin” öngörüldüğü ifade edildi.

 Bilgilendirme yazısında güncellenmiş ilk 30 listesini paylaşan RBC, bu listede RBC analistlerinin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla derecelendirdiği küresel isimlere yer verdi. Bireysel portföylerdeki toparlanma yavaş ilerliyor olsa da, RBC’nin ilk tercih listesi küresel piyasaların üstünde performans göstermek açısından başarılı bir geçmişe sahip. Liste, 18,4% kayıp yaşayan MSCI Dünya Endeksi’ne kıyasla 2022’de daha üstün performans gösterdi ve zararı 12,3% seviyesinde sınırlı kaldı. Kurumun “En İyi 30” listesi, ilk kez oluşturulduğu 2019 yıl sonundan bu yana 23,2% getiri sağladı, buna karşın gösterge endeksin getirisi 15,6% olarak gerçekleşti. Güncel listede teknoloji, isteğe bağlı tüketim malları ve iletişim hizmetleri sektörlerine verilen ağırlık arttırılırken; enerji, sanayi ve kamu hizmetleri sektörlerindeki ağırlık düşürülmüş durumda. 

İşte kurumun en iyi fikirler listesinde yer alan isimler: Meta Platforms (META) ve Diamondback Energy (FANG) listeye yeni giren isimler arasında. Meta’nın iyileşme ve hedeflemenin yanı sıra ölçüm hamlelerine dikkat çekilirken, bu hamleler hisse değerinin bu yıl artmasına destek olabilecek türden. Ayrıca Meta’nın TikTok’a kaptırdığı pazar payının azaldığının altı çizildi ve bu yöndeki algı değişiminin F/K oranını artırma potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Analistlerin listeden çıkardığı ConocoPhillips (COP)’in yerine, emsalleri arasında en yüksek nakit marjına sahip olduğunu ileri sürdükleri enerji şirketi Diamondback eklendi. Diamondback ayrıca serbest nakit akışını ve gelirini artırabilecek şekilde kendi stratejisine uygun şirket alımları gerçekleştirdi. Listedeki hisseler arasında 9,1% ile en yüksek temettü getirisi sağlayan isim olarak öne çıkıyor. 

Avrupalı lüks Ferrari (RACE) hissesi listeye giren tek otomobil üreticisi oldu. Ferrari’nin piyasaya sürdüğü yeni modeller, ultra yüksek net varlık sahibi müşteri tabanındaki artış ve Avrupa’da yürüttüğü elektrikliye geçiş stratejisi konusunda iyimser bir duruş sergileyen kurumun Ferrari için belirlediği fiyat hedefi 32%’lik bir yükselişe işaret ediyor. 233 dolarlık bir fiyat hedefi belirlenen siber güvenlik hissesi Palo Alto Networks (PANW), gruptaki en yüksek getiri potansiyeline sahip olan isim. Bu fiyat hedefi, hissenin salı günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 68% yukarıda. Bilgilendirme yazısında bu fiyat hedefinin, RBC analistlerinin “önümüzdeki dönemde yapılacak olan işlerin hacmine ve ağ güvenliği alanındaki devamlılığa olan güvenlerinin” yansıması olduğu belirtildi. 

RBC’ye göre, diğer bir siber güvenlik hissesi olan CrowdStrike (CRWD) da güçlü bir getiri sağlayabilir. Kurumun hisse hakkındaki 165 dolarlık fiyat hedefi, salı günkü kapanış fiyatından yaklaşık 60% oranında daha yüksek. CrowdStrike’ın “yerleş ve yayıl modeli”, hizmet olarak yazılım satışlarından ve “ilave kurulum veya servis hizmeti gerektirmeksizin modül sayısını hızla artırma” yeteneğinden fayda sağlayabilir. AIG (AIG), Mastercard (MA), PG & E (PCG), Restaurant Brands International (QSR) ve Veeva Systems (VEEV) RBC’nin ilk tercihler listesinde yer alan diğer isimler arasında.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC