Borsa Yorumları

Rallinin Gölgesinde Kalan Hisselere Dikkat – Morningstar

Şubat 20, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Rallinin Gölgesinde Kalan Hisselere Dikkat – Morningstar

Borsalar faiz indirimi umutları ve şimdiye kadar kârların ağırlıklı olarak beklentilerin üzerinde arttığını gösteren bilançolarla desteklenerek güçlü bir ivme yakaladı. Dow, üst üste rekor seviyeleri görürken, S&P 500 tarihi 5.000 seviyesini aştı. 

Ancak süregelen siyasi gerilimler ve Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine dair oluşan belirsizlik, hangi sektörlerin güçlü performans göstereceğine dair soru işaretleri yarattı.

Bu durum, bazı piyasa oyuncularına göre ise 2024’ü bir hisse seçme yılı haline getiriyor. Bu oyunculardan biri olan Morningstar baş piyasa stratejisti David Sekera’ya göre “her zaman hisse seçme yılı” ancak 2024’te bu görünüm daha da belirginleşiyor:

Hangi hisselerin geniş pazardan daha iyi performans gösterdiğini görmek için son birkaç yılda çeşitli temalardaki bireysel hisselere bakabiliriz. Bana göre, sonuç her zaman her zaman bireysel hisse seçimine bağlı.

Bu kapsamda Sekera’nın odak noktasında iki sektör yer alıyor; defansif tüketici ve sağlık sektörleri, stratejiste göre “fazla değerlenmiş” olsa da hâlâ bazı fırsatlar sunmaya devam ediyor. 

🥫 Sekera’nın altını çizdiği bir fırsat olarak ABD’li gıda şirketi Kraft Heinz (KHC), Morningstar’dan beş yıldız almış ve sağlıklı bir temettü getirisine sahip. 

Küçük bir not: Finansal hizmetler şirketi, hisselere bir ile beş yıldız arasında bir derecelendirme veriyor ve beş yıldız derecesi, hisselerin değerinin düşük olduğunu gösteriyor. 

ABD’de enflasyon çok yüksek bir oranda seyrederken Kraft Heinz’ın bireysel maliyetlerinin son birkaç yılda arttığını belirten stratejist, şirketin bir dereceye kadar da fiyat artışına gitme konusunda geciktiğini söylüyor. 

Sekera, “Enflasyon şimdi ılımlı seyrettiğinden, fiyat artışlarının maliyetlerini yakalayabileceğini ve tarihsel marjlara daha normalize bir şekilde geri dönebileceğini düşünüyoruz.” diyor. 

Kraft Heinz hisseleri geçen hafta, şirketin dördüncü çeyrek gelirinin konsensüs tahminlerin altında, 6,86 milyar dolar olarak açıklanmasının ardından değer kaybetti. Bununla birlikte, şirketin 0,78 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kârı 0,77 dolarlık beklentinin üzerinde geldi. 

Son 12 ayda Kraft Heinz hisseleri yaklaşık 13% geriledi ama görünüşe göre Wall Street umudunu kaybetmemiş: Hisseyi izleyen 23 analistten 11’i satın KHC’yi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. 

👀 Sağlık Sektöründeki Gizli Kazananlar

Sekera, sağlıkta da “oldukça aşırı değerli” olduğunu ancak sektörün gizli kazananlarının gölgede kaldığını söyledi. Sekera’nın bu çerçevede beğendiği iki isim olarak Medtronic (MDT) ve GSK (GSK) öne çıkıyor. 

🦾 Stratejist, “Medtronic dört yıldızlı bir hisse, 25% iskonto ile işlem görüyor ve yüksek kaliteli bir şirket. Sermaye ekibimiz, Baby Boomer kuşağının yaşlanmaya devam etmesi nedeniyle Medtronic’in muhtemelen en iyi konumlandırılmış medikal teknoloji şirketlerinden biri olduğunu düşünüyor.” diyor. 

Medikal teknoloji şirketinin hisseleri geçtiğimiz bir yılda yaklaşık 0,45% düşüş gösterdi ve FactSet verilerine göre, Wall Street’te 33 analistin 15’i Medtronic için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” diyor. 

🩻 Öte yandan GSK’nın yeterince takdir edilmeyen sağlık hisselerinden biri olduğunu belirten Sekera, Morningstar ekibinin piyasanın “muhtemelen mide ekşimesi tedavisinde kullanılan Zantac adlı ürününün şirkete getirdiği dava maliyetlerini abarttığını” düşündüğünü söyledi.

Reuters’in haberine göre, bazı üreticiler ve eczane şirketleri, Zantac’ın etken maddesi olan ranitidinin zamanla çözünerek kansere neden olabilen bir kimyasal olan NDMA oluşturduğuna dair endişeler nedeniyle 2019’da satışlarını durdurdu.

Son 12 ayda yaklaşık 12,5% yükselen GSK için hisseyi izleyen 23 analistin 11’i GSK için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”, 9’u ise “TUT” notu vermiş. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC