Piyasa Öncesi

Ralli Tersine Dönüyor, Borsalar Yine Düşüşte

June 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ralli Tersine Dönüyor, Borsalar Yine Düşüşte

Teknoloji hisseleriyle alevlenen rallinin sona erdiği borsalarda üç gündür süregelen düşüş, perşembe günü de devam edecek gibi görünüyor. 

Perşembe günü açılışta Dow Jones 0,17%, S&P 500 0,25% ve Nasdaq 0,32% geriledi. 

📍 Ne oldu? 

Yatırımcılar bu hafta, borsanın çıkışına öncülük eden bazı kazananlardan kâr topluyor. Tesla (TSLA) hisseleri, Wall Street’in ikinci büyük bankasının notunu düşürmesinin ardından piyasa öncesi işlemlerde 3% düştü. 

Uzun süredir Tesla boğası (artış eğilimi) konumundaki Morgan Stanley analisti Adam Jonas, Tesla’nın notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI”na düşürdü ve hissenin 13 günlük rallisinin ardından “daha dengeli bir risk ödülü” sunduğunu söyledi.

🔎 Ne dediler?

Piyasalarda teknoloji hisseleri gelişmelerinin yanı sıra FED Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının faiz artışına yönelik açıklamalarını değerlendiren analsit Edward Moya, “Eğer diğer merkez bankaları da birden fazla faiz artışı açıklarsa, bu FED’in sıkılaşma konusunda daha agresif davranmasını kolaylaştırabilir.” dedi. 

👀 Makroekonomik Gelişmeler

Yatırımcılar ayrıca perşembe gününe ABD’nin haftalık işsizlik başvuruları verisiyle başladı. Verilere göre, 17 Haziran’dan sona eren haftada toplam 264 bin kişi işsizlik maaşına başvurdu. Wall Street beklentisi 256 bindi. 

❗️ Buraya Dikkat

Bugün FED Başkanı Powell Senato’nun Bankacılık Komitesi’nde Para Politikası Raporunu sunacak. 

📊 Hisse Hareketleri

Darden Restaurants (DRI) hisseleri, güçlü bilançosu ve Wall Street beklentilerinin üzerindeki ılımlı yılsonu tahminlerine rağmen açılışta 4% geriledi. 

Overstock.com (OSTK) geçtiğimiz aylarda iflasını açıklayan Bed Bath & Beyond’un dijital varlık ve fikri mülkiyet haklarına ilişkin açık artırmayı kazandı ve açılışta 10%’un üzerinde yükseldi. 

Anheuser-Busch (BUD), Deutsche Bank’ın şirketin “TUT” notunu “AL” olarak güncellemesiyle açılışta 2% değer kazandı. 

Spirit Aerosystems (SPR) Kansas fabrikasındaki işçilerin greve gitmesiyle üretime ara verildiğini açıkladı ve açılışta 9% geriledi.

Ralli Tersine Dönüyor, Borsalar Yine Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC