Analist Notları

Qualcomm Bilanço İncelemesi: Gelirler Beklentileri Aştı!

November 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Qualcomm Bilanço İncelemesi: Gelirler Beklentileri Aştı!

Dün gece kapanış sonrası 2023 4. çeyrek bilançosunu açıklayan yarı iletken sektörünün popüler ismi Qualcomm, analist tahminlerini aştı.

Hisse fiyatı gelen bilanço sonrasında 6% artışla 117,65 dolara yükseldi.

Qualcomm’un sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Dilersen buraya tıklayarak rapora ulaşabilirsin. 👈

Beklentilerin Üzerinde Sonuçlar 📈

Qualcomm, yılın dördüncü çeyreğinde 8,67 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,02 dolar kâr bildirerek kayıplarını sürdürse de piyasa beklentileri aştı.

Piyasa beklentisi şirketin 8,51 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 1,91 dolar kâr bildirmesi yönündeydi.

📊 Geçen Çeyreğe Göre 48% Gelir Kaybı

Qualcomm Bilanço İncelemesi: Gelirler Beklentileri Aştı!

Qualcomm’un gelirleri, çeyrekten çeyreğe 48%, yıldan yıla ise 24% geriledi. Toplam mali yıla bakıldığında ise şirketin gelirleri 19% düşüşle 35,8 milyar dolara geriledi.

Şirketin FAVÖK marjı, geçen yılki 25,6%’den 18,9%’a geriledi.

Net kâr ise yıldan yıla 36% azalışla 2,3 milyar dolar oldu. 

Net kâr marjı, geçen yılın aynı döneminde 25,2% iken bu dönemde 17,3% olarak gerçekleşti.

Gelirlerin düşüşünde küresel bazda gerileyen akıllı telefon satışları etkili oldu. Covid-19 sonrasında düşüş trendine devam eden akıllı telefon pazarı, henüz istenen seviyeye gelmese de Qualcomm’un sonuçları tahminlerin üzerinde gerçekleşti. 

Telefon çipi üretiminin yanı sıra otomobil çipi alanında da faaliyet gösteren Qualcomm, buradaki ivme ve yeni iş birlikleriyle adından daha fazla söz ettirecek gibi görünüyor. Otomotiv faaliyetlerindeki pazar payı artışı Qualcomm’un finansallarına olumlu yansıyabilir.

🔖 1Ç2024 Beklentileri

Bilanço sonrasında şirket tarafından önümüzdeki çeyreğine ilişkin beklentiler paylaşıldı. Buna göre Qualcomm, mali yılın ilk çeyreğinde gelirinin 9,1 – 9,9 milyar dolar aralığında, hisse başına kârın ise 2,25 – 2,45 dolar aralığında gerçekleşmesini bekliyor.

Wall Street tahminleri şirketin önümüzdeki çeyrekte 9,2 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,23 dolar kâr bildirmesi yönündeydi. Qualcomm’un beklentilerinin piyasa üstü olduğu belirtilebilir.

Qualcomm’un yönlendirmesine göre bu beklentiler geçen yıla kıyasla hafif bir artışa işaret ediyor.

Qualcomm Bilanço İncelemesi: Gelirler Beklentileri Aştı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı