B├╝ltenler

­čŤĺ Procter & GambleÔÇÖdan, Beklentilerin ├ťzerinde ├çeyreklik Bilan├žo Geldi

January 20, 2022 ÔÇó 3 dakika okuma s├╝resi
­čŤĺ Procter & GambleÔÇÖdan, Beklentilerin ├ťzerinde ├çeyreklik Bilan├žo Geldi

Procter & Gamble (PG), 19 Ocak Çarşamba günü, ürünlerine uyguladıkları fiyat artışlarının yüksek emtia ve navlun maliyetlerini dengelemeye yardımcı olduğu için Wall Street’in beklentilerini aşan üç aylık kazanç ve gelir bildirdi.

Güçlü performansının ardından şirket, satışlarındaki büyümeye yönelik öngörüsünü yükselterek revize etti. Öte yandan şirket, yüksek enflasyonun etkilerinin 2022 yılı gelirleri üzerinde çok daha ağır baskı kurmasını beklediğini söyledi.

Açıklanan bu mali sonuçların ardından Procter & Gamble (PG) hisseleri dün, %3,66 artarak 162 dolara yükseldi.

📊 Açıklanan Kazançlar ve Beklentiler Arasındaki Fark

Procter & Gamble’ın açıkladığı kazançlarla Wall Street’in tahminleri karşılaştırıldığında ortaya şu tablo çıkıyor:

Hisse Başına Kâr (EPS)

Açıklanan: 1,66 dolar

Beklenti: 1,65 dolar

Gelir

Açıklanan: 20,95 milyar dolar

Beklenti: 20,34 milyar dolar

Şirketin net satışları, geçen yıla kıyasla %6 artarak 20,95 milyar dolara yükseldi. Bu büyümenin yaklaşık yarısının, şirketin belirli ürünlerinde uyguladığı fiyat artış politikalarının sağladığı faydadan geldiğini açıkladı.

💭 Peki, Şirket Neler Söyledi?

Procter & Gamble CEO’su Jon Moeller, dün katıldığı bir programda şu açıklamalarda bulundu: 

“Emtialarda görülen bu fiyat artışlarının geleceğine yönelik konuşmak için henüz çok erken olsa da şimdilik oldukça olumlu işaretler görüyoruz. Ürünlerimizde tahmin ettiğimizden %20 ila %30 daha az fiyat esnekliği gerçekleştirebildik. 

Öte yandan, pazardaki diğer özel etiketli markalara baktığımızda, fiyat esnekliğini oldukça yükseltip ürünlerinde pazarın geneline oranla en düşük fiyatı sağlamaya çalışan markaların hepsinin şu anda artan maliyetleriyle başa çıkamadıklarını göreceksiniz.”

Şirket yaptığı açıklamalarda, daha fazla fiyat artışının yolda olduğunu belirtti. 

Aynı zamanda şirket yöneticileri yaptıkları konferans görüşmesinde; analistlere, 28 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan fiyat artışlarını Walmart, Target veya Macy’s gibi birçok perakendeciye şimdiden haber verdiklerini belirtti.

🗓 Şirketin Geleceğe Yönelik Tahminleri

  • 2022 mali yılı için Procter & Gamble, daha önce %2 ila %4 olan satış büyümesi tahminini şimdi %3 ila %4 olarak revize etti. 
  • 2022 mali yılı için hisse senedi geri alımlarını 7 milyar ila 9 milyar dolar aralığından, 9 milyar ila 10 milyar dolar aralığında artırmayı planlıyor. 
  • Ancak şirket, daha yüksek maliyetler öngördüğü için kazanç görünümünü şimdilik değiştirmedi. 
  • P&G bir önceki yıla kıyasla 2022 mali yılı kazançlarında 2,8 milyar dolarlık bir maliyet beklentisi içinde. Bu da hisse başına 1,10 dolara tekabül ediyor.
­čŤĺ Procter & GambleÔÇÖdan, Beklentilerin ├ťzerinde ├çeyreklik Bilan├žo Geldi

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

P&G earnings top estimates as price hikes offset rising costs, company raises 2022 sales forecast

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı