Borsa Yorumları

Pro Analiz 1: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

March 31, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Pro Analiz 1: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Morgan Stanley analistleri, adeta kristal kürelerine bakıp 2025 yılına kadar yükseliş kaydedebilecek hisselerin olduğu bir listeyi bizimle paylaştı.

Analistlere göre, hisse senetlerinin ayı piyasası ilkbahara kadar devam etmiş olsa da yükselişi etkileyebilecek döngüsel ve seküler etmenler ufukta göründü. Şimdi sırada uzun vadeli yatırıma başlama zamanı var!

Bankadan yapılan açıklamada listeye ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Burada ana kriter; rekabet avantajının, iş modelinin, fiyatlandırma gücünün, maliyet etkinliğin ve büyümenin sürdürülebilir olmasıdır. 

En düşük fiyatlanmış hisseleri değil, en iyi konumlanmış hisseleri belirlemeye çalıştık. Bu hisselere ‘YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI’ notunun verilmesi ön koşulunu aramadık ve bu hisselerin değerlendirmeleri konusunda çoğunlukla fikrimizi açıklamadık. İş modelleri ve pazar konumları 2025’e kadar giderek farklılaşacak olan şirketlerin bir listesini oluşturmak, bize yol gösteren ilke oldu.

Morgan Stanley, 2025’e kadar uzun vadeli yatırım amaçlı 30 hisse belirledi. Bu analiz kapsamında ilk etapta bankanın belirlediği üç sektörü ele aldık.

Pro Analiz 1: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Alphabet (GOOGL), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 135 dolar.

Yönetimin maliyet tabanını kalıcı bir şekilde yeniden düzenlemeye ağırlık verdiğini ve Alphabet (GOOGL)’in altyapı, model ve uygulama katmanında yapay zeka hesaplaması maliyet etkinliğini iyileştirmek için çalıştığını görüyoruz ve bu da kâr marjlarının uzun vadede sıkışmayacağı konusunda güven veriyor.” 

Quant Notu: “GÜÇLÜ AL”

Liberty Formula One (FWONK), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 80 dolar. 

Görüşümüze göre F1’deki boğa senaryosu, dünyanın en büyük medya pazarı olan ABD’den elde edilen kazançların uzun vadede katlanarak artırılmasını içeriyor.” 

Quant Notu: “TUT”

T-Mobile (TMUS), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 175 dolar. 

Sinerji oluşturmaya devam edilmesi ve ölçeğin büyümesi, şirketin 2022’de 43% seviyesinde gerçekleşen FVAÖK hizmet kâr marjlarını uzun vadede yaklaşık 55%’e kadar artırmasına olanak tanıyacaktır.” 

Quant Notu: “GÜÇLÜ AL”

Pro Analiz 1: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Hilton (HLT), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 168 dolar. 

İnşa halindeki en büyük yatırımlardan birine sahip olan şirketin (cari seviyeye kıyasla 18% büyüme), (6-7%’lik bir büyüme potansiyeli sunan yeni ‘Spark’ markasıyla) önümüzdeki 3 yıl içinde 5%’ten fazla büyüme gerçekleştirmesini bekliyoruz.” 

Quant Notu: “TUT”

Lululemon (LULU), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 387 dolar. 

LULU’nun cazip bir kategoride pay kapma kabiliyeti ve FVAÖK artışını bir arada değerlendirdiğimizde, şirketin istikrarlı bir hisse başına kâr artışı sağlayacağını ve hisse fiyatını uzun vadede yukarı taşıyacağını düşünüyoruz.

Quant Notu: “TUT”

Nike (NKE), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 140 dolar. 

NKE toptandan perakendeye kadar olan tüm satış marjını kendisi için kullanmış olsa da bu durum aynı zamanda kârlılığı artıracağından, doğrudan müşteri (DTC) stratejisinin gelir artışını desteklemesini bekliyoruz.” 

Quant Notu: “TUT”

Yum Brands (YUM), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 155 dolar. 

Enine boyuna bir değerlendirme yapacak olursak; marka konumlandırma, menü ve mağaza ayak izlerinin daha iyi durumda olması ve dijital kanalların daha da geliştirilmesi sayesinde, KFC ve PH’ın her ekonomik ortamda ve her ülkede rekabet edebilmesine yardımcı oluyor.”  

Quant Notu: “TUT”

Pro Analiz 1: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Costco (COST), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 520 dolar. 

Covid, tüketicilerin üzerindeki enflasyonist baskılar ve doğal gaz fiyatındaki volatilitenin yanı sıra geçmiş yıllara kıyasla COST’a yönelik üye sadakatinin ve harcama konsolidasyonunun artma ihtimalinin, COST’un değer önerisini güçlendirdiğine inanıyoruz.” 

Quant Notu: “TUT”

Estee Lauder (EL), YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI, 12 aylık ortalama fiyat hedefi 282 dolar. 

Önümüzdeki iki yıla baktığımızda konsensüs tahminlerinin, Covid öncesi dönemle kıyaslandığında yalnızca 3-4%’lük bir birleşik yıllık büyüme oranı seviyesinde olduğunu görüyoruz.” 

Quant Notu: “TUT”

Pro Analiz 1: Morgan Stanley’nin Uzun Vadeli Yatırım Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Morgan Stanley